Alžírsko po 19 letech ruší výjimečný stav

Ohodnoťte článek

Zatímco v Libyi a Bahrajnu pokračují nepokoje, alžírská vláda se včera rozhodla usmířit si veřejnost a po 19 letech zrušila v zemi výjimečný stav. Nařízení o zrušení bude zveřejněno „neprodleně“ a ihned vstoupí v účinnost, oznámili vládní představitelé.

Prezident Abdal Azíz Buteflika (Abdelaziz Bouteflika, عبد العزيز بوتفليقة) zrušení výjimečného stavu slíbil před třemi týdny, když demonstranti – inspirovaní probíhajícími převraty v Tunisku a Egyptě – zaplnili ulice hlavního města.

Výjimečný stav vyhlásila v Alžírsku v roce 1992 vláda poté, kdy islámští ozbrojenci zahájili občanskou válku. Stalo se tak v reakci na vojenský převrat, jímž se moci chopila Nejvyšší státní rada, která odmítla respektovat výsledky parlamentních voleb z prosince 1991 a předat moc v zemi do rukou radikální Islámské fronty spásy.

Oponenti režimu Buteflikova režimu žádají demokratické reformy. Alžířané také protestují proti růstu cen potravin.

Přestože dochází k zrušení výjimečného stavu, zůstanou podle vládních představitelů demonstrace i nadále nezákonné. V poslední době se nicméně protesty konaly navzdory zákazu a docházelo ke střetům mezi protestujícími a bezpečnostními složkami, při nichž zahynulo 5 lidí.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Algeria Lifts State of Emergency .