Egypt povolil 2 íránským válečným lodím proplout Suezem do Středomoří

Ohodnoťte článek

Egyptské úřady povolily 2 íránským válečným lodím proplout Suezským průplavem z Rudého do Středozemního moře. Žádosti íránských diplomatů vyhověno poté, kdy nabídli záruky, že lodě nevezou chemické nebo jaderné zbraně. Oznámila to egyptská státní tisková agentura MENA.

Přestože původně se předevčírem zdálo, že Egypt odmítl Íráncům povolit využití Suezu, prvotní informace se ukázala jako nepřesná. Žádost o povolení proplout Suezským kanálem Íránci podle egyptského ministerstva zahraničí podali až včera.

Představitelé Islámské republiky od počátku tvrdí, že povolení plavby je v souladu s mezinárodními pravidly, upravujícími využití průplavu. Odmítají, že by lodi měly zaujmout postavení ve Středozemním moři a trvají na tom, že cílem je Sýrie, kde se lodě mají účastnit cvičení.

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman předevčírem označil íránský krok za vážnou provokaci.

Obě lodě budou prvními íránskými vojenskými plavidly, která proplují Suezským průplavem od islámské revoluce v roce 1979.

K plavbě Suezským kanálem potřebují vojenské lodě povolení egyptských ministerstev zahraničí a obrany. Podle mezinárodní úmluvy však může Egypt povolení kromě technických případů odepřít jen v době války.