Lieberman sdělil EU: Za zablokování jednání nemůže Izrael, ale Palestinci

Ohodnoťte článek

Evropská unie dnes Izraeli sdělila, že kvůli rostoucí nestabilitě na Blízkém východě a časovému tlaku je nezbytné neprodleně obnovit zablokovaná mírová jednání s autonomní Palestinskou správou. Sdělil to dnes maďarský ministr zahraničí Janos Martonyi, jehož země toto pololetí Unii předsedá, svému izraelskému protějšku Avigdoru Liebermanovi.

Lieberman s názorem, že je důležité obnovit přímá jednání s Palestinskou správou, souhlasil, odpovědnost za zablokování jednání však našel jednoznačně na palestinskoarabské straně.

Avigdor Lieberman palestinské Araby obvinil z porušování Dohod z Osla. „Kdokoliv chce skutečně posílit vztahy mezi Izraelem a Palestinci, musí nejprve odsoudit Palestince a upřesnit, že jejich snaha vytvářet realitu (bez jednání), nebude úspěšná,“ řekl.

Palestinská autonomie trvá na tom, že neobnoví jednání s Izraelem, dokud Izrael nezastaví veškerou židovskou výstavbu v Judeji, Samaří a Gaze, které si Arabové nárokují.

USA v pátek vetovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která měla na návrh Palestinské správy a některých arabských zemí odsoudit židovskou výstavbu na územích mezi Jordánem a mořem, kde chtějí Arabové vytvořit v pořadí druhý arabský palestinský stát (vedle Jordánska, které vzniklo jako arabský stát na historickém území východní Palestiny / Země Izrael).

Izraelský ministr jedná v Bruselu s EU o naplňování deset let staré asociační dohody. V nedělí se společně s některými z 27 ministrů zahraničí EU zúčastnil jednání Asociační rady EU – Izrael.