Rahm Emanuel zvolen prvním židovským starostou Chicaga

Ohodnoťte článek

Bývalý šéf štábu Bílého domu Rahm Emanuel byl zvolen prvním židovským starostem Chicaga.

Ve volebním boji čelil řadě překážek, počínaje tou, že se nejmenuje Daley. Jeho předchůdce Richard C. Daley a jeho otec Richard J. Daley město s 2,69 miliony obyvatel kontrolovali 42 z posledních 55 let.

Současná ekonomická krize v USA zasáhla také Chicago a vedla k rozpočtovému deficitu okolo 600 milionů dolarů.

Emanuel je nicméně díky své popularitě v dobré výchozí pozici: 51letý kongresman získal ze 6 kandidátů 55 % hlasů, takže se v dubnu nemusí ani konat druhé kolo voleb. Na druhém místě s pouhými 24 % skončil Gery J. Chico, bývalý šéf štábu úřadujícího starosty Richarda Daleyho.

Rahm Emanuel je znám jako přímo hovořící pragmatik. V době, kdy byl šéfem štábu poradců Bílého domu, například izraelskému diplomatovi sdělil, že USA jsou Izraelem „otrávené“. Před necelým rokem, kdy se rozhodl kandidovat na starostu Chicaga, nicméně rabínů řekl, že Obamova vláda „pos*ala komunikaci“ a nedokázala dát najevo podporu židovskému státu.

Prezident USA Barack Hussein Obama Emanuelovi ke zvolení včera večer telefonicky pogratuloval: „Jako Chicagan a přítel nemohu být hrdější.“

(IsraelNationalNews.com)

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Rahm Emanuel Elected Chicago“s First Jewish Mayor