Bahrajn: Výjimečný stav a tvrdé rozhnánění šíitských protestů

Ohodnoťte článek

Dva bahrajnští policisté zahynuli, když je během zásahu bezpečnostních sil proti šíitským demonstrantům na Perlovém náměstí (دوار اللؤلؤ) v hlavním městě Manama srazilo rychle jedoucí auto demonstrantů. Sunitská vláda pokračuje ve snaze ukončit šíitské protesty silou.

Bahrajnští vojáci k rozehnání demonstrantů na Perlovém náměstí použili i tanky. S udržením pořádku a bezpečnosti v království pomáhají na žádost tamního krále také příslušníci ozbrojených sil z dalších zemí Rady pro spolupráci arabských zemí Zálivu (مجلس التعاون لدول الخليج العربية). Potvrzena byla přítomnost 1.000 příslušníků ozbrojených sil Saúdské Arábie a 500 policistů Spojených arabských emirátů. Ti na území Bahrajnu podléhají velení místních úřadů.

Bahrajnský král Hamad bin Isa Chalífa (حمد بن عيسى آل خليفة) včera v zemi na dobu 3 měsíců vyhlásil výjimečný stav.

Včera bylo podle zprávy agentury AFP v bahrajnské městě Sitra zraněno přes 200 protestujících, když do jejich davu začaly z brokovnic střílet ozbrojenci podporovaní policií.

Protestující šíité, kteří tvoří většinu obyvatel země, si stěžují na diskriminaci ze strany sunitských vládců a žádají reformy, někteří i zrušení monarchie. Panuje přesvědčení, že v tomto jsou podporováni Islámskou republikou Írán, která je sousedem Bahrajnu a šíitskou teokracií.

Írán se v posledních dnech opakovaně vyslovil proti tomu, aby neklidnou situaci v Bahrajnu pomáhalo řešit „zahraniční vměšování.“ Bahrajnské opoziční šíitské seskupení Vifak (Al Wefaq National Islamic Society, جمعية الوفاق الوطني الإسلامية) v souladu s názorem Teheránu označilo příchod saúdských a emirátských vojáků na pozvání bahrajnského vládce za „okupaci.“