Íránský letoun musel přistát v Turecku kvůli podezření z převozu jaderných zbraní

Ohodnoťte článek

Turecko přinutilo včera večer přistát na svém území íránský letoun, protože dostalo informaci, že veze jaderné zbraně do Sýrie. Turecká vláda odmítá situaci komentovat.

Turecká média citují zahraniční zdroje, podle nichž bylo dopravnímu letadlu z Íránu přikázáno přistát poté, kdy vstoupilo do tureckého vzdušného prostoru.

Dva bojové letouny F-16 dopravní letadlo eskortovaly na letiště v provincii Diyarbakır na jihovýchodě Turecka, kde je prováděna jeho prohlídka a pátráno po jaderném materiálu. Uvedl to web Hürriyet Daily News and Economic Review, patřící do mediálního holdingu Doğan.

Iranian cargo plane ordered to land in Turkey – článek na webu Hürriyet Daily News and Economic Review (anglicky)

Turecko, jemuž vládne islámská Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP, Adalet ve Kalkınma Partisi) v posledních dvou letech utužilo úzké vztahy s Islámskou republikou a Sýrií a naopak zpřetrhalo dosavadní spolupráci s Izraelem. Írán využívá různých způsobů, jak vyzbrojit Sýrii a teroristy Hizballáhu (Alláhovy strany) v Libanonu.

Dnešní zásah vůči íránskému letadlu ukazuje, že Turecko vytyčilo hranice spolupráce a vyslalo Íránu signál, že Turecka nelze využívat neomezeně. Sýrie byla v minulosti podezírána z výstavby jaderných zařízení, z nichž jedno, které bylo ve výstavbě, Izrael před 4 roky vybombardoval.