Liga arabských států odmítá zahraniční intervenci v Libyi

Ohodnoťte článek

Liga arabských států se dnes schází na svém 135. zasedání ministrů zahraničí. Očekává se, že vyhoví žádosti Sýrie a vysloví se proti jakékoliv formě zahraniční intervence v Libyi. Přijetí rezoluce se očekává navzdory naléhavé prosbě velvyslance Libye při OSN Ibrahíma Dabašiho (Ibrahim Dabbashi), který minulý týden vyzval světovou organizaci k „zastavení krveprolití“ ve své vlasti.

USA stejně jako Velká Británie a Francie v pondělí ve východní Libyi zřídily vojenské základny v očekávání příkazu k vytvoření bezletové zóny. K Libyi směřují americké válečné lodi, letouny a jednotky, mezi něž patří i lodi Ponce a Kearge, které již dnes ráno propluly Suezským průplavem do Středomoří.

Libyjský diktátor Muamar Kaddáfí vyslal své jednotky a civilní stoupence, aby masakrovali protestující, kteří na demonstracích na různých místech země žádají jeho odchod. Nařídil také letectvu, aby bombardovalo demonstrace. Zatím zahynulo nejméně 2.000 lidí.

Syrský zástupce u Ligy arabských států Júsef Ahmad (Youssef Ahmad) syrské tiskové agentuře SANA včera sdělil, že západní intervence v Libyi „nepramení ze zásady ochrany libyjského lidu a zájmů, ale z ochrany zájmů a agend těchto západních sil.“

Dnešní zasedání Ligy arabských států v Káhiře vede ománský ministr zahraničí Júsef bin Alaví (Yousef bin Alawi), jehož vláda také čelí politickým nepokojům demonstrantů, kteří žádají reformy.

Ománské bezpečnostní síly minulý víkend použily k rozehnání stovek protestujících v tomto strategickém státě Perského zálivu gumové projektily a slzný plyn. Při demonstracích nejméně 2 lidé zemřeli. Omán je vedle Bahrajnu dalším státem Perského zálivu, který bojuje s politickými nepokoji, které působí politické napětí na Blízkém východě a v severní Africe.

(IsraelNationalNews.com)

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Arab League Nixes Foreign Intervention in Libya.