Izrael se připojí k CERN, prestižní evropské výzkumné organizaci

Ohodnoťte článek

CERN
Evropská organizace pro jaderný výzkum

Izraelská vláda v neděli schválila členství Izraele v největší vědecké organizaci svého druhu na světě – v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN, European Organization for Nuclear Research, Organisation Européenne pour la Recherche Nucléaire, dříve Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire).

CERN se – jak už názvu vyplývá – zabývá fyzikou a vytvořil nejmodernější, nejpokročilejší a nejdražší vědeckou infrastrukturu na světě v oblasti urychlování částic.

Úřad předsedy izraelské vlády Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu) uvedl, že členství Izraele v organizaci „je krokem nejvyššího vědeckého, průmyslového a diplomatického významu“, které odráží „nevyužité kapacity izraelských vědců a je uznáním jejich schopností. Izrael vstupuje do exkluzivního klubu, který zajišťuje mimořádnou viditelnost, prestiž a mezinárodní postavení.“

Evropská organizace pro jaderný výzkum – více o CERN na české Wikipedii

European Organization for Nuclear Research – více o CERN na anglické Wikipedii

CERN, který byl založen v roce 1954 jako jeden z prvních společných evropských projektů, se nachází v Ženevě a jeho členy je jen 20 dalších zemí, mezi nimi i Česká republika a Slovensko.

Zakladatelská listina CERN uvádí, že jeho cílem je „zajistit elementární a čistě vědeckou spolupráci mezi evropskými státy v oblasti jaderného výzkumu…“ Organizace všechny výsledky své experimentální a teoretické práce zveřejňuje nebo jinak zpřístupňuje veřejnosti.

Podle konvence je cílem CERN také organizování a podpora mezinárodní spolupráce ve výzkumu, zajišťování kontaktů mezi vědci a vzájemná výměna s jinými laboratořemi a institucemi. Zabývá se také šířením informací a špičkovým školením výzkumných pracovníků.

Přijetí Izraele za plnoprávného člena CERN se očekává od roku 2013.