Haarec: Česká republika bude v OSN hlasovat proti Palestinskému státu

Ohodnoťte článek

Izraelský levicový deník Haarec včera uvedl, že Česká republika bude vedle USA, Německa, Itálie a Nizozemí jedním ze států, které se na půdě Valného shromáždění OSN postaví proti přijetí „Palestinského státu“ za člena světové organizace a tedy proti de iure uznání nezávislosti tohoto „státu.“

Haarec informuje o tajném memorandu izraelského velvyslance u OSN Rona Prosora, který předpovídá, že ve Valném shromáždění podpoří přijetí „Palestinského státu“ za řádného člena 130 až 140 států. Izrael může v nejlepším případě očekávat, že se menšina hlasování zdrží. Proti bude hlasovat jen několik zemí.

UN envoy Prosor: Israel has no chance of stopping recognition of Palestinian state – celý článek na webu Haaretz (anglicky)

Vzhledem k tomu, že k přijetí za člena OSN je nutný návrh Rady bezpečnosti OSN a USA jako její stálý člen opakovaně sdělily, že využijí svého práva veta, je přesto přijetí „Palestinského státu“ za řádného člena OSN prakticky vyloučeno.

Jak však poznamenává Haarec Palestinská samospráva se zřejmě pokusí získat alespoň přidružené členství, o němž rozhoduje Valné shromáždění samostatně, bez nutnosti kladného stanoviska Rady bezpečnosti.