Izrael vyhostí muže, obviněného z účasti na masakru ve Srebrenici

Ohodnoťte článek

Jeruzalémský soud v pondělí rozhodl, že do země svého původu bude vydán bosenský Srb Aleksandar Cvetković, který v současnosti žije v Izraeli, má zde rodinu a izraelské občanství. Bosna a Hercehovina jej stíhá kvůli obvinění z genocidy. Proti rozhodnutí se může Cvetković odvolat do 30 dnů.

43letý Cvetković se do Izraele přistěhoval v roce 2006 a občanství získal na základě sňatku s Izraelkou.


V lednu byl zatčen na základě žádosti vlády Bosny a Hercegoviny, poté kdy byl obviněn ze zorganizování smrti více než 1.000 bosenských muslimů během masakru ve Srebrenici v roce 1995, označeného OSN za „nejhorší zločin na evropské půdě od konce II. světové války.“ Cvetković je obviněn, že se účastnil masakru, který byl součástí celkové snahy o genocidu bosenských muslimů a při němž bylo povražděno okolo 8.000 bosenskomuslimských mužů a chlapců.

zatykač na Aleksandara Cvetkoviće na webu Interpolu

Cvetković obvinění odmítá a jeho právník uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá. „Proti Cvetkovićovi nebyly předloženy prakticky žádné důkazy. Hlavní svědci proti němu odmítli i soudu svědčit a namísto toho učinili písemné přísežné prohlášení. V důsledku toho nemůžeme těmto svědkům klást otázky.“

Gal Levertov, ředitel mezinárodního odboru izraelského úřadu vyšetřovatele, který se spolupracovníky případ Cvetkoviće sledoval, uvedl, že je s rozhodnutím soudu spokojen. „Dokazuje, že snahy učinit z Izraele útočiště pro takové lidi, neuspějí. Případ má velmi jasné důkazy a více důkazů, než je v takovýchto případech deportací obvyklé.“

Dodal, že pokud Cvetković bude v Bosně a Hercegovině odsouzen, dostane pravděpodobně dlouhý trest vězení, nicméně tento trest bude nižší, než jaký by dostal, kdyby se soudní proces konal v Izraeli.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israel to Deport Alleged Bosnian War Criminal.