Černá Hora přizná židovství status státem uznávaného náboženství

Ohodnoťte článek

černohorský premiér Igor Lukšić a izraelský vrchní rabín Jona Mecger

Vláda Černého Hory (Црна Гора, Crna Gora) se rozhodla přiznat židovství status státem oficiálně uznávaného náboženství, což by mohlo přispět k rozvoji židovského života v zemi. Judaismus se tak přidává k pravoslavnému křesťanství, římskokatolickému křesťanství a islámu.

Černohorská vláda rozhodnutí přijala po setkání prezidenta Filipa Vujanoviće, premiéra Igora Lukšiće a předsedy parlamentu Ranka Krivokapiće s izraelským aškenázským vrchním rabínem Jonou Mecgerem (Yona Metzger), vyslancem Chabadu a vrchním rabínem Albánie rabim Joelem Kaplanem (Yoel Kaplan) a dalšími židovskými představiteli, které se uskutečnilo ve středu 14. září.

„Udělám vše co mohu, abych tuto věc podpořil, ať již legislativně nebo změnou stávajících předpisů,“ sdělil černohorský premiér rabimu Mecgerovi, jehož doprovázeli místní židovští představitelé a delegace Evropského rabínského centra (Rabbinical Centre of Europe, RCE).

Montenegro to recognize Judaism as an official state religion – zpráva na webu European Jewish Press (anglicky)

Montenegro cherishes religious tolerance, PM Lukšić and Chief Rabbi of Israel Metzger agree – zpráva na webu vlády Černé hory (anglicky)

Premijer Lukšić razgovarao sa glavnim izraelskim rabinom Yonom Metzgerom – Crna Gora njeguje duh tolerancije među vjerskim zajednicama – zpráva na webu vlády Černé hory (srbsky)

Černá Hora
Černá Hora (zdroj: Wikipedie)

Předák místní židovské komunity Jaša Afandri (Yasha Afandri) prohlášení černohorských představitelů přivítal s tím, že se jedná o skutečně významný krok, který určitě podpoří rozvoj komunity a posílí židovskou hrdost černohorských Židů.

Podle informací RCE žije v současnosti v Černé Hoře méně než 2.000 Židů, web Lubavich.com jejich počet odhaduje jen na přibližně 1.000. K židovství se hlásí jen okolo 150 z nich. V zemi dosud nevznikla židovská obec.