Lieberman v Moldavsku

Ohodnoťte článek

Avigdor Lieberman
Avigdor Lieberman

Ministr zahraničních věcí Avigdor Lieberman ve čtvrtek odletěl na státní návštěvu Moldavska. V hlavním městě Kišiněvě se má sejít se svým moldavským protějškem, vicepremiérem a dalšími vrcholnými politiky.

Lieberman zvýšil izraelskou aktivní pomoc východní Evropě a Balkánu v rámci politiky rozvíjení vztahů s těmi částmi světa, které předchozí ministři zahraničních věcí zanedbávali.

Během svých cest do Evropy vyzývá Lieberman a jeho náměstek Danny Ajalon Evropskou unii, aby pohrozila Palestinské samosprávě finančními důsledky v případě, že nevyhoví požadavkům Blízkovýchodního kvartetu. Ministr zahraničních věcí se též snaží přesvědčit evropské vlády, aby v OSN nepodporovaly zamýšlený jednostranný palestinský návrh na přijetí „Palestinského státu“ do OSN a nárok na vlastnictví sporných území.

Liebermanův rázný postoj mu v Izraeli získává podporu veřejnosti. Ve čtvrtek zveřejněný průzkum veřejného mínění ukázal, že jej izraelská mládež vnímá jako vůdčího politika, přičemž 17 % z nich by jej ráda viděla jako příštího premiéra. (Více viz náš článek Průzkum: Izraelská mládež se identifikuje s pravicí)

Kromě řady naplánovaných diplomatických setkání Lieberman plánuje navštívit místní židovskou komunitu. Měl by navštívit zdejší židovské školy a památník kišiněvských Židů zavražděných během pogromů a holocaustu.

Mimo to se též zamýšlí sejít s izraelskou delegací, která je v zemi kvůli cvičení NATO.

Překlad: Ladislav Faigl


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Lieberman Heads to Moldova.