Alija v roce 5771 vzrostla o 20 %

Ohodnoťte článek

vítání přistěhovalců
vítání přistěhovalců

Alija do Izraele během židovského roku 5771 byla o skoro 20 % vyšší, než v roce předchozím. Oznámilo to před měsícem izraelské ministerstvo přistěhovalectví a absorpce. Do Izraele přišlo více než 21.000 přistěhovalců, většinou z území bývalého Sovětského svazu a ze Severní Ameriky, ovšem také z Evropy – převážně Francie a Británie – a Jižní Ameriky. Přibližně 2.800 přistěhovalců, dvakrát více než v roce 5770, přišlo z Etiopie.

S přistěhovalectvím ze Severní Ameriky nejvíce pomáhala organice Nefeš B’Nefeš (Nefesh B’Nefesh), která jen červenci do Izraele přivedla 700 olim. Kromě pomoci s plánování samotné aliji NBN pomáhá potenciálním olim hledat práci a izraelská ekonomika, ve srovnání se současnými slabými ekonomikami USA a Evropy, je podle aktivistů jedním z faktorů, který zvyšuje zájem o aliju.

Podle odborníků hlavním důvodem, který aliju především ze Severní Ameriky brzdí, jsou vysoké ceny nemovitostí v Izraeli. Ceny jsou vysoké zejména v mnoha přistěhovaleckých komunitách, a to v důsledku chybné vládní stavební politiky v posledním desetiletí, stejně jako v důsledku zákazu stavění v mnoha židovských obcích v Judeji a Samaří, což dále ceny bydlení zvyšuje.

V důsledku toho se severoameričtí olim stěhují spíše do obcí v částech země, které nejsou tolik v hledáčku přistěhovalců z USA a Kanady a kde jsou ceny bydlení přijatelnější – do míst jako Karmiel (Carmiel), Maalot a Naharíja (Nahariya).

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Aliyah Jumps 20% in 5771.