Belgická řeholnice vyznamená v Jad Vašem

Ohodnoťte článek

Jeruzalém. Během čtvrteční ceremonie v památníku Jad Vašem v Jeruzalémě byla prohlášena za „Spravedlivou mezi národy“ belgická řeholnice Marie-Véronique (zemř. 1973). Tato někdejší představená konventu sester Nejsvětějšího srdce v belgickém Hulpe skrývala za války ve svém klášteře mladé židovky, které díky tomu unikly deportacím.

Hovoří spolusestra vyznamenané řeholnice, Noemie Haussman: „Matka Marie Véronique byla dlouho generální představenou. V roce 1942 přijala do penzionátu mateřského domu, který měl tehdy asi sto schovanek, židovské dívky od 7 do 18 let. Bylo jich mnoho, i když přesné údaje chybí, protože v té době samozřejmě nebylo možné vést evidenci. Některá z děvčat pobyla v klášteře jen přechodně, jiná zůstala až do konce války. Matka Marie-Véronique jim dala nové jméno a přikázala naprosté mlčení o jejich identitě, takže ani navzájem nevěděla o své situaci a o deportovaných rodinách. Tak jim zajistila ochranu před nacisty. Tímto odvážným rozhodnutím samozřejmě riskovala vlastní nebezpečí, všechno se zakládalo pouze na důvěře. Vzala na sebe zodpovědnost jako křesťanka a katolička. Byla přesvědčena, že to málo, co může udělat, udělat musí, i když riskovala svůj život. Velmi mě těší, že dílo Marie –Véronique doposud úplně neznámé nyní vychází úplně najevo.


(job)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Belgická řeholnice vyznamená v Jad Vašem.

Jedna myšlenka na “Belgická řeholnice vyznamená v Jad Vašem”

  1. Čest její památce,určitě bylo více takových to úžasných lidí,kteří,i přes hrozbu své smrti i celé rodiny,pomáhali židům.ale hlavně to dělala s dobré vůle, i když nemusela.pomodlím se za ni.měli bysme si vzít příklad z lidských bytostí,kteří to nedělají pro vlastní zisk či úspěch v očích druhých,hospodin to ví.udělal bych to samé,shalom.

Komentáře nejsou povoleny.