Inter arma silent musae – a přesto se v Tel Avivu můžete podívat na Baryšnikova

Ohodnoťte článek

Tuto starou římskou moudrost všichni znají, ale jako bychom na ni pozapomněli. V poslední době nechybí analýzy, které ze všech stran rozebírají situaci na Středním východě, v Íránu a ostatních státech. Málokdo si ale uvědomuje, že jedním z momentů, které jsou jasným indikátorem politické situace, je kulturní situace v té či oné zemi. Podíváme-li se tedy na situaci v Izraeli, mohli bychom usuzovat, že podle této staré římské moudrosti panuje v Izraeli mír, o jakém se píše jen v utopických dílech.

Ano v Izraeli je kulturní dění na takové úrovni, že podle Římanů se není čeho bát. Snad eretz.cz svým analyticky myslícím čtenářům dluží tento pohled na středovýchodní krizi. Kultura tu je a věřme a doufejme, že bude i nadále a že múzy budou stále slyšet a vidět.

Podívejme se tedy, co je podle mého názoru indikátor, že situace je ještě v pořádku. Do Izraele totiž přijel na sérii vystoupení coby herec známý tanečník Michail Baryšnikov (Михаил Николаевич Барышников, Mikhail Baryshnikov). Během této své návštěvy Izraele vystoupí v Centru Suzan Dalal v Tel Avivu jako herec v divadelním projektu V Paříži (Ivan Bunin). Baryšnikov vystoupí ve dnech 15. – 20. listopadu.

Známý tanečník, který ilegálně opustil bývalý Sovětský svaz roku 1974, protože cítil, že kariéru jako tanečník může lépe než v SSSR rozvíjet na Západě, svou hvězdnou dráhu zahájil v Kanadě a později se usadil v USA. Kromě baletu, který byl a dosud je jeho stěžejním uměleckým zájmem, natočil řadu filmů a hraje v divadlech.

Mikhail Baryshnikov – profil na The Internet Movie Database (anglicky)

Mikhail Baryshnikov – profil na AllRovi.com (anglicky)

Na tiskové konferenci se vyznal ke svému vztahu k Izraeli a zejména Jeruzalému, který na něj působí jako duchovní centrum celého světa a kde se cítí velmi dobře. Na otázku jak se dívá na izraelsko-palestinský spor Baryšnikov moudře odpověděl, že by si nikdy nedovolil ani jedné straně radit, jak se má chovat a co má dělat, protože v Izraeli nežije a tudíž nemá právo někomu radit. Řekl dále, že si váží této země (Izraele) a má rád lidi a publikum, se kterým se tu setkává, ale je dalek toho pochopit složitost bezpečnostní situace a pokud složitou situaci, která tu panuje někdy pochopí, tak to jistě bude trvat velmi dlouho a bude k tomu zapotřebí velké dávky štěstí. Do Izraele přijel dříve a strávil několik nezapomenutelných dnů v Jeruzalémě a došel k závěru, že v tomto městě se setkávají nebesa se zemí, a proto si sám pro sebe ujasnil některé momenty své duchovní cesty.

Škoda jen, že stejnou pokorou a moudrostí jako umělec nejsou obdařeni mnozí světoví politici a politologové, kteří mají vždy pohotově při ruce nějaký zaručený recept na řešení izraelsko-palestinského sporu.

Jedna myšlenka na “Inter arma silent musae – a přesto se v Tel Avivu můžete podívat na Baryšnikova”

  1. Je známo, že ničím nenapodobitelná a neopakovatelná atmosféra duchovna Jerušalajim je schopna u mnoha lidí způsobit určitý extatický, skoro „mesianistický“ stav mysli. (Pro ten účel existují speciální pracovníci, kteří v zárodku šetrně a citlivě likvidují eventuální projevy, přesahující společensky únosnou mez religiozity.) U primabaleriny Baryšnikova bylo jeho „duchovno“ evidentně v normě a prostě to zvládl – opanoval se pouze v podobě standardního religiózního zážitku – snad právě proto, že je umělcem a působení trancendence je pro něj „houska na krámě“. 🙂
    Jsem zcela přesvědčen, že kdyby řada světových tzv. politiků a jejich exegetů, resp. politologů, byla vystavena oné „očistné duševní lázni“ ovzduší a fluida Jerušalajim; nasála vůni perutí Šechiny sídlící na Sionu, načisto a zgruntu by přeorganizovala svoji psychiku a úplně jinak, pozitivněji by přistupovala k existenci entity zvané Stát Izrael. 🙂

Komentáře nejsou povoleny.