Islamisté vyhráli volby v Maroku

Ohodnoťte článek

Strana spravedlnosti a rozvoje (Maroko)
Strana spravedlnosti a rozvoje (Maroko)

Předčasné parlamentní volby v Maroku vyhrála islamistická Strana spravedlnosti a rozvoje (Parti de la Justice et du Développement, PJD, حزب العدالة والتنمية), která podle předběžných odhadů získala 107 ze 395 mandátů. Islamisté tak po Tunisku uspěli v další severoarabské zemi a dnes zřejmě triumfují i v prvním ze tří kol parlamentních voleb v Egyptě.

Druhá se v marockých volbách s 60 mandáty umístila pravostředá Strana nezávislosti (Istiklál, Istiqlal, حزب الإستقلال), v jejímž čele stojí předseda vlády Abbás El Fássí (Abbas  El Fassi). Dále s 39 mandáty uspěl středolevý Socialistický svaz lidových sil (Union Socialiste des Forces Populaires, الاتحاد الاشتراكي للقوات الشعبية) a s 18 mandáty levicová Strana pokroku a socialismu (Parti du Progrès et du Socialisme, حزب التقدم والاشتراكية). Zmíněné tři strany tvoří tzv. Demokratický blok, který již islamisté přizvali k vytvoření vládní koalice.

Na rozdíl od Tuniska a Egypta, kde převraty tzv. Arabského jara smetly dosavadní vládce, v Maroku stále vládne král Muhamad VI. Ten ve snaze vyhovět protivládním protestům v červenci uspořádal referendum a na základě jeho výsledku předal část svých pravomocí vládě. Král nicméně bude nadále předsedat vládě a zůstává nejvyšším velitelem armády, nejvyšší autoritou v oblasti náboženství a soudnictví.