Jordánský král jednal s izraelským prezidentem

Ohodnoťte článek

prezident Izraele Šimon Peres

Izraelský prezident Šimon Peres (Shimon Peres) dnes bez předchozího oznámení navštívil jordánského krále Abdulláha. K návštěvě dochází dva týdny poté, kdy arabský monarcha v Ramalláhu jednal s předsedou Palestinské správy Mahmúdem Abbásem (Mahmoud Abbas).

Návštěva izraelského prezidenta byla jeho úřadem a jordánským královským palácem oznámena až po rozhovoru obou hlav států.

Ani jeden z vrcholných státních představitelů nevydal žádné překvapující prohlášení, ale načasování návštěv v Ramalláhu a Ammánu zřejmě souvisí s neúspěchem Abbásovy snahy o přijetí „Palestiny“ do OSN, jednání o dohodě o národní jednotě mezi Fatáhem a Hamasem a s volbami v Egyptě. Králova návštěva v Ramalláhu byla první za 11 let, kdy vládne.

Prezident Peres zastává formálně ceremoniální funkci, nicméně je aktivní – zpravidla v zákulisí – při prosazování své desetiletí trvající snahy vést mírová jednání s palestinskými Araby.

Jordánský král Abdulláh mu sdělil, že židovské obce v Judeji a Samaří, které označuje za „palestinské území“, jsou „vážnou překážkou“ míru.

„Izrael musí zastavit jednostranné kroky, zejména výstavbu osídlení,“ sdělil král prezidentovi, přestože žádné dohody Izraele s Palestinskou správou výstavbu pro Židy v židovských obcích, na které si činí nároky arabská autonomie, nezakazují.

Oba jednali o „způsobech jak oživit palestinsko-izraelská mírová jednání a odstranit překážky, které leží v cestě dvoustátnímu řešení,“ dodal jordánský královský palác.

Úřad izraelského prezidenta uvedl: „Jednali o bilaterálních záležitostech mezi Izraelem a Jordánskem a informovali se o svých názorech ohledně posledních změn v naší oblasti a hovořili o způsobech, které umožní překonat překážky mírovému procesu mezi Izraelem a Palestinskou správou. Rozhovory proběhly ve vřelé atmosféře a oba se shodli na to jejich pokračování v blízké budoucnosti.“

Prohlášení dodává, že prezident Peres svoji návštěvu sousední země koordinoval s předsedou vlády Binjaminem Netanjahuem (Binyamin Netanyahu), s nímž před dnešním raním odletem do Jordánska jednal.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Abdullah Hosts Peres Two Weeks after Ramallah Visit.