Německý ministr zahraničí: Veřejně diskutovat o útoku na Írán je nebezpečné

Ohodnoťte článek

Německé ministerstvo zahraničí
Německé ministerstvo zahraničí

Německý ministr obrany Guido Westerwelle včera v rozhovoru pro noviny Hamburger Abendblatt varoval před veřejnou debatou o vojenském úderu na Írán, neboť je nebezpečná a vedení Islámské republiky neoslabuje, ale naopak posiluje.

„Varuji před objevující se myšlenkou vojenského řešení. Existují debaty… které íránské vedení spíše posilují, než aby jej oslabovaly,“ prohlásil v rozhovoru pro noviny.

Westerwelle warnt vor Militärschlag gegen Iran – článek na webu Hamburger Abendblatt (německy, předplatné)

Poznámky německého ministra přicházejí v době, kdy izraelská i světová média jsou už několik dní plná spekulací o možném izraelském a/nebo americkém úderu na íránská jaderná zařízení, který má být odůvodněn značným pokrokem íránského jaderného zbrojního programu.

Izraelský tisk spekuluje o tom, že premiér Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) a ministr obrany Ehud Barak se zatím neúspěšně snaží přesvědčit ministry užšího osmičlenného bezpečnostního kabinetu, aby úder na Írán podpořili.

Americké noviny The Washington Post navíc včera přinesly zprávu, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii tento týden ve své zprávě o íránském jaderném programu obavy z brzkého získání jaderné zbraně šíitským islámským režimem potvrdí.

Německý ministr zahraničí v tomto směru potvrdil, že Írán má právo na mírové využití jaderné energie, ale musí vyloučit možnost vojenského využití svého jaderného programu.

2 komentáře u „Německý ministr zahraničí: Veřejně diskutovat o útoku na Írán je nebezpečné“

  1. …ale především platí zásada: nikdy nikomu nevyhrožuj. (Protože se na tebe připraví.) OMG, copak to nikdo nechápe?!
    Kdyby všichni mlčeli, úder na Peršany by je zastihl mnohem slabší, než teď, když to čekají.
    Jedinou omluvou by případně bylo, že tyto hlášky mají vyvolat aktivitu perských sil, kterou bude možno snáze monitorovat, takže Peršané svým hemžením na strategických místech odkryjí částečně své pozice. 😉

Komentáře nejsou povoleny.