Palestinský představitel přiznává: Nemáme dostatek podpory pro přijetí do OSN

Ohodnoťte článek

předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás
předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás

Ministr zahraničí palestinské autonomie v úterý přiznal, že entita nemá dostatečnou podporu v Radě bezpečnosti OSN, aby mohla být uznána jako stát.

Ministr zahraničí Rijád Malki řekl agentuře Associated Press, že „je nyní jasné, že kvůli nesouhlasu a intervenci ze strany USA, nezískáme devět hlasů nutných pro přijetí.“

Je to poprvé od září, kdy předseda palestinské autonomie Mahmúd Abbás podal oficiální žádost o příjetí do OSN jako stát Palestina, kdy palestinský představitel přiznal v této věci neúspěch.

Minulý týden bylo oznámeno, že Francie, Británie a Kolumbie se zdrží hlasování.

Diplomaté byli citováni s tím, že „není možné, aby Palestinci získali devět hlasů a získali tak souhlas.“ V úterý AFP získala informaci, že Německo se buď zdrží hlasováno anebo bude hlasovat proti, také Portugalsko a Bosna se podle předpokladu zdrží hlasování.

Mezitím také komise, která měla zkoumat situaci, došla k závěru, že Rada bezpečnosti je ohledně přijetí anebo nepřijetí palestinské autonomie jako člena Spojených národů ve slepé uličce.

Předběžná zpráva neříká, které státy podporují návrh na přijetí PA, a které jej nepodporují.

I v případě, že by palestinská autonomie získala v Radě bezpečnosti nezbytnou většinu 9 z 15 hlasů, rozhodnutí by bylo zamítnuto, protože USA již několikrát oznámily, že užijí svého práva veta v Radě a tím zablokují jakékoli rozhodnutí.

hm


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku PA Official Admits: Not Enough Support for Statehood Bid.