Průzkum: Většina Izraelců má za to, že soud s ex-prezidentem Kacavem byl spravedlivý

Ohodnoťte článek

Moše Kacav

Většina izraelské veřejnosti je přesvědčena, že soud s bývalým prezidentem Mošem Kacavem (Moshe Katsav) byl spravedlivý.

Vyplývá to ze včerejšího průzkumu Panels Institute / Knesset Channel, podle nějž jen 20 % Izraelců má za to, že proces kvůli obvinění ze znásilnění nebyl spravedlivý, zatímco 69 % je přesvědčeno, že byl.

49 % respondentů má nicméně za té, že verdikt soudu byl ovlivněn tím, jak o případu informoval tisk. Jen 44 % má za to, že nikoliv.

Senát Nejvyššího soudu, jehož členy byli soudci Miriam Naor, Edna Arbel a Salim Džubran (Salim Joubran), včera jednomyslně rozhodl, že není důvod cokoliv měnit na rozsudku okresního soudu, který Kacava shledal vinným ze znásilnění a odsoudil jej k 7 letům vězení.

Soudci odmítli snahy Kacavových obhájců prokazovat, že ex-prezident má alibi přinejmenším na jeden případ, kdy měl znásilnit poškozenou známo jako „A“ (Alef) z ministerstva turismu z doby, kdy tam byl ministrem. Odmítli také argumentaci, založenou na to, že žena čekala roky, než se o svém znásilnění rozhodla svědčit.

Soudci uvedli, že nahrávky přátelské konverzace mezi A a Kacavem z doby poté, kdy měla být znásilněna, neprokazují, že by lhala.

Moše Kacav byl uznán vinným ze znásilnění na základě 10 let starého zákona, který změnil definici znásilnění. Současné znění zákona – prosazené militantně feministickými poslankyněmi v roce 2001 – nevyžaduje důkaz použití násilí nebo hrozby násilím k tomu, aby člověk mohl být odsouzen za znásilnění. Naopak je to obhajoba, kdo musí u izraelského soudu prokazovat, že žena se sexuálního styku zúčastnila dobrovolně, pokud je v postavení podřízené v zaměstnání.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Poll: Most Think Katzav Got a Fair Trial.

Jedna myšlenka na “Průzkum: Většina Izraelců má za to, že soud s ex-prezidentem Kacavem byl spravedlivý”

  1. Z hlediska mého maskulinního šovinismu (viz Hausmann) soud proběhl spravedlivě až na to, že Moše to nespáchal, event. to nebylo úplně tak jak líčila obžaloba. 😉

Komentáře nejsou povoleny.