Bazilika Božího hrobu by se mohla stát mešitou, pokud by připadla Palestinské samosprávě

Ohodnoťte článek

bazilika Božího hrobu v JeruzaléměŘím. Pokud by Jeruzalém nezískal mezinárodní statut města třech náboženství, mohla by se bazilika Božího hrobu stát mešitou – varuje kard. Jean Louis Tauran. Podle mínění předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog a bývalého šéfa vatikánské diplomacie je islamizace míst křesťanského kultu možná.

Mohlo by se tak stát, pokud by část Jeruzaléma byla začleněna do palestinského státu a nějaká skupina muslimských fundamentalistů by se rozhodla učinit mešitu na místě Ježíšova hrobu, podotýká kard. Tauran, který tak působivě apeloval na jednání o statutu Svatého města v rámci mírových dohod.

Dosud se o tom nikdo nezmínil ani ve Washingtonu, ani v samotném Jeruzalému, zdůraznil francouzský kardinál. Předseda zmíněné Papežské rady to řekl na sympoziu o křesťanství v arabských zemích, které pořádala v Římě francouzská ambasáda.

Hovořilo se tam o situaci křesťanů v souvislosti s radikální islamizací, která letos postihla Egypt, Tunis, Libyi, Maroko, Syrii a Jemen. I přes záruky, které poskytují islámské skupiny křesťanským církvím, cítí se tam křesťané stále méně bezpeční a někdy se dokonce obávají i masového pogromu. Zástupci tamějších křesťanů o tom včera na sympoziu mluvili. Sdělili také, že se cítí zrazeni západními zeměmi, které schovávají vlastní zbabělost za neutralitu. Konkrétním důsledkem takzvaného arabského jara je rostoucí emigrace tamějších křesťanů.

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Bazilika Božího hrobu by se mohla stát mešitou, pokud by připadla Palestinské samosprávě.

2 komentáře u „Bazilika Božího hrobu by se mohla stát mešitou, pokud by připadla Palestinské samosprávě“

  1. … a christianizace Al-Aksa (třeba citlivým architektonickým zásahem a přejmenováním např. na kostel sv.Maura-Ďaura) by nešla nějak zařídit? 😛

    (Výměnou za to, že EU bude tolerovat na svém území vznik Islámsko-demokratické strany a Islámsko-sociální strany – religiózně-politických to partnerek CDU-CSU v Německu?) 😛

Komentáře nejsou povoleny.