Thajsko uznalo „Palestinu“

Ohodnoťte článek

vlajka Thajska
vlajka Thajska

Thajsko ve čtvrtek 19. ledna oznámilo, že „oficiálně uznalo stát Palestina a oficiálně informovalo všechny trvalé a pozorovatelské mise u OSN v New Yorku o tomto vývoji.“ Uvedl to tiskový představitel thajské mise u OSN.

Krok přivítali představitelé Palestinské správy v Ramalláhu, pro které se jedná o podporu v jejich propagandistické válce proti Izraeli a při jejich snaze o přijetí do OSN jako stát „Palestina.“

Ministr zahraničí palestinskoarabské autonomie Rijád al-Maliki uznání uvítal jako „nový úspěch palestinské diplomacie“, který zvýšil na 131 počet zemí, „které uznávají Palestinský stát v hranicích z roku 1967.“ Za uznání poděkoval Thajsku také předseda Palestinské správy Mahmúd Abbás (Mahmoud Abbas). „Palestinu“ jako nezávislý stát vyhlásila již v roce 1988 z exilu teroristická Organizace pro osvobození Palestiny a v reakci na toto vyhlášení „Palestinský stát“ následně uznalo více než 100 zemí.

Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Ilana Stein dala najevo „zklamání“ a dodala, že thajský krok nijak nepomůže pokroku v izraelsko-palestinském diplomatickém procesu.

Thajsko uznalo Izrael v roce 1954 a má s ním historicky stabilní vztahy.

Mluvčí thajského ministerstva zahraničí Thani Thongphakdi sdělil, že uznání „už bylo určitou dobu zvažováno.“ „Nyní cítíme, že je správný čas pokročit s uznáním státu Palestina, k čemuž došlo počátkem tohoto týdne.“