Bombové útoky na izraelské diplomaty v Indii a Gruzii

Ohodnoťte článek

útok na vozidlo izraelského velvyslanectví v Novém Dílí
útok na vozidlo izraelského velvyslanectví v Novém Dílí

Zatím neznámí teroristé dnes krátce po poledni zaútočili bombami na vozidla izraelských diplomatů v Novém Dílí a v Tbilisi. Zatímco exploze diplomatického vozidla v Indii zranila řidiče a manželku bezpečnostního atašé, v Gruzii si řidič bomby všiml včas a přivolal policii dříve, než mohlo dojít k výbuchu.

Vážnost zranění řidiče a ženy v Dílí nebyla zatím oficiálně oznámena, podle neoficiálních zpráv by měla být středně závažná. Oba jsou v nemocnici.

Automobil Innova vybuchl nedaleko velvyslanectví, potvrdil mluvčí ambasády David Goldfarb. Podle indické policie vozidlo po výbuchu začalo hořet. Indické zdroje navíc upřesňují, že k výbuchu došlo jen několik metrů od benzínové pumpy poblíž rezidence indického premiéra.

V Tbilisi se podařilo nastražený výbušný systém v automobilu včas zneškodnit poté, co si místní řidič, pracující pro ambasádu, všiml během jízdy neobvyklého zvuku. Vozidlo poté zastavil a výbušniny objevil. Řidič jen krátce předtím vysadil své děti v mateřské školce.

Izraelská velvyslanectví a další izraelské a židovské instituce po celém světě jsou ve stavu zvýšené pohotovosti kvůli výročí smrti arciteroristy Hizballáhu (Alláhovy strany) Imáda Mugníji (Imad Mughniyeh). Toho 12. února 2008 zabila v Damašku nastražená bomba a jeho teroristické hnutí, které z atentátu viní Izrael, slíbilo krvavou pomstu. Obdobně viní Írán Izrael z odpovědnosti za atentáty za íránské vědce zapojené do jaderného programu Islámské republiky.

Izraelský premiér Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) odpoledne prohlásil, že za atentáty stojí Írán a jeho prodloužená ruka Hizballáh.