Izraelský Kneset vzdal na zvláštním zasedání poctu Václavu Havlovi

Ohodnoťte článek

Václav Havel, Hasan bin Talál a Šimon Peres na Fóru 2000 v roce 2011
Václav Havel, Hasan bin Talál a Šimon Peres na Fóru 2000 v roce 2011

Izraelský Kneset včera svém zvláštním zasedání za přítomnosti českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga vzdal poctu bývalému prezidentu Československa a České republiky Václavu Havlovi.

Promluvili předseda parlamentu Reuven Rivlin, předseda vlády Binjamin Netanjahu a předseda parlamentní skupiny česko-izraelského přátelství Doron Avital, kteří ocenili Václava Havlova, jeho přínos k boji za svobodu a k obnovení dobrých česko-izraelských vztahům.

Binjamin Netanjahu prohlásil, že Izrael nemá v Evropě většího přítele, než jakým je Česká republika a ocenil Havla jako hrdinu, který se postavil komunistické totalitě. „Byl oddaný hodnotám humanismu, umírněný ve své osobnosti, ale nekompromisní, jakmile šlo o svobodu, a za to také zaplatil.“

Reuven Rivlin řekl, že Havel byl vězněn, protože „jasnost a síla“ jeho hlasu ohrožovaly komunistický režim. Václava Havla označil za otevřeného přítele Izraele, který obnovil vztahy mezi oběma zeměmi.

Kromě ministra Schwazenberga se slavnostního zasedání Knesetu zúčastnil také český velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar, bývalý velvyslanec v Izraeli (a současný ve Velké Británii) Michael Žantovský, stejně jako bývalý izraelský velvyslanec v České republice Jákov Levi (Yaakov Levi).

Ministr Schwarzenberg se v Knesetu sešel k jednání s Reuvenem Rivlinem. Následně poobědval s ředitele Židovské agentury, slavným refusenikem a představitelem židovských přistěhovalců z bývalého SSSR Natanem Ščaranským (Natan Sharansky), který byl přítelem Václava Havla a zasedání Knesetu se také zúčastnil.

Zahájení činnosti Masarykova fondu Interdisciplinárního centra Herclija

Karel Schwarzenberg následně spolu s náměstkem ministra zahraničí Danym Ajalonem (Danny Ayalon) slavnostně zahájil činnost tzv. Masaryk Distinguished Chair v herclijském Interdisciplinárním centru (Interdisciplinary Center, IDC, המרכז הבינתחומי). Tento fond, jehož činnost byla zahájena při příležitosti 85. výročí návštěvy T. G. Masaryka v Zemi Izrael, má financovat vědecké zkoumání česko-izraelských vztazích v kontextu společenských věd.

Recipročně se do budoucna počítá se vznikem Theodor Herzl Chair na Masarykově univerzitě v Brně.

Obě akademické instituce podepsaly za přítomnosti ministra Schwarzenberga a velvyslance v Izraeli Tomáše Pojara memorandum o porozumění, v jehož rámci byly dojednány výměny studentů, vyučujících a dalších vědeckých kontaktů.

Jedna myšlenka na “Izraelský Kneset vzdal na zvláštním zasedání poctu Václavu Havlovi”

  1. Dobrý den, já jen že pan velvyslanec Jakov Levi ještě není „bývalý“, nebo možná měl někdy v minulosti jmenovce:-)
    S poděkováním za dobré zpravodajství
    M. Fišerová

Komentáře nejsou povoleny.