Německo vyhostilo 4 syrské diplomaty a zatklo 2 syrské špehy

Ohodnoťte článek

Spolkový ministr zahraničí Guido Westerwelle dnes bez dalších podrobností oznámil, že Německo rozhodlo o vyhoštění 4 zaměstnanců syrského velvyslanectví. Stalo se tak poté, kdy předevčírem bylo oznámeno zatčení 2 osob, které roky prováděly pro syrskou zpravodajskou službu sledování stoupenců syrské opozice v Německu.

Úřad spolkového státní zástupce v úterý oznámil zatčení 47letého Mahmouda El A., který má německé a libanonské občanství, a 34letého Akrama O., který má syrské občanství, kteří byli obviněni z „léta trvajícího systematického shromažďování informací o syrských opozičních skupinách ve Spolkové republice Německo.“

Na základě zatykačů z 31. ledna prohledalo několik desítek policistů také byty dalších 6 podezřelých, oznámilo státní zastupitelství.

V souvislosti se zatčením 4 špehů byl předvolán na ministerstvo zahraničí syrský velvyslanec, jemuž bylo sděleno, že Německo nebude takové chování tolerovat.

Syrský režim na opozičníky v zahraničí vyvíjí jak přímý nátlak hrozbami, co se jim stane při návratu do Sýrie, tak nátlak nepřímý, kdy hrozí útlakem a skutečně perzekvuji jejich příbuzné, kteří v Sýrii žijí.

Sledování syrské opozice agenty režimu Bašára Assada loni oznámily i USA a na Facebooku existuje stránka, na níž jsou uváděny údaje o osobách, které mají sledovat stoupence opozice i v České republice a na Slovensku.