Pravoslavný patriarcha Konstantinopole v tureckém parlamentu žádal rovnoprávnost pro křesťany

Ohodnoťte článek

pravoslavný patriarcha Konstantinopole Bartoloměj I.
pravoslavný patriarcha Konstantinopole Bartoloměj I.

Ankara. Pravoslavný patriarcha Konstantinopole požaduje rovnoprávnost pro náboženské menšiny v Turecku. Bartoloměj I. (Βαρθολομαῖος Α‘) v pondělí navštívil turecký parlament, kam byl pozván, aby představil své názory k návrhu nové ústavy. Ta by měla být přijata ještě letos. Vystřídá 30 let starou konstituci, prosazenou vojenským režimem.

Turecká média si všímají bezprecedentního charakteru návštěvy křesťanského představitele v parlamentu. Stejně tak dnes proběhly konzultace s představitelem syrskopravoslavné církve. Nasledovat mají také Arméni a Židé. O katolické církvi se nikdo nezmínil, protože v Turecku stále ještě nemá právní subjektivitu.

Patriarcha Bartoloměj připomněl, že křesťané byli dosud v Turecku diskriminováni a jednalo se s nimi jako s obyvateli druhé kategorie. Doufáme, že se to změní. Chceme pouze rovnoprávnost – uvedl nejvyšší duchovní představitel pravoslaví. Připomněl zároveň, že mnoho zásadních problémů stále čeká na řešení. Mezi nimi jmenoval osud jediného pravoslavného semináře v Turecku, který je od roku 1971 uzavřen.

(job)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Bartoloměj I. vystoupil v tureckém parlamentu.