Zpráva OECD: Izrael má druhý nejvyšší počet vysokoškoláků na světě

Ohodnoťte článek

OECD v Jeruzalémě
OECD v Jeruzalémě

Izrael je na špici v oblasti vysokoškolského vzdělání. Vyplývá to z nedávné zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), o které ve středu informoval Kanál 2 izraelské televize a podle níž je Izrael druhý v pořadí mezi zeměmi OECD co do počtu lidí s vysokoškolským vzděláním.

Podle zprávy má vyšší než středoškolské vzdělání 45 % obyvatel, čímž Izrael předstihl řadu západních zemí včetně Japonska, Velké Británie, Finska, Nového Zealandu a USA.

Zpráva také uvádí, že výsledek Izraele je působivý zejména s ohledem na rozpočtové škrty ve vyšší vzdělání v letech 2000 až 2009.

Jedinou zemí, která se umístila před Izraelem, je Kanada, kde má vyšší než středoškolské vzdělání 50 % obyvatel.

Židovské matky tradičně – a jsou díky tomu předmětem mnoha vtipů a knih – povzbuzují své děti, aby vynikaly ve škole a usilovaly o profese, vyžadující vysokoškolské vzdělání. Předseda Židovské agentury (Sochnut) Natan Ščaranský tento týden v projevu na večeři Světové konference Emuna uvedl, že během komunistické vlády, kdy bylo náboženství potlačováno, byl jedním ze způsobů, jak mohli Rusové poznat, že rodina je židovská, důraz na vzdělání.

Izrael se stal členem OECD v roce 2010. V říjnu toho roku uspořádala organizace v Jeruzalémě konferenci o turismu, konanou vždy každý druhý rok.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku OECD Report: Israel 2nd Among Educated Countries.

Jedna myšlenka na “Zpráva OECD: Izrael má druhý nejvyšší počet vysokoškoláků na světě”

Komentáře nejsou povoleny.