Generální tajemník OOP: Izrael vytváří „osadnický stát“

Ohodnoťte článek

Jásir Abed Rabo
Jásir Abed Rabo

Generální tajemník Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Jásir Abed Rabo (Yasser Abed Rabbo) předevčírem obvinil Izrael, že se snaží vytvořit v Judeji a Samaří namísto „Palestinského státu“ „osadnický stát.“

Obvinění vznesl krátce poté, kdy Izrael legalizoval obec Švut Ráchel (Shvut Rachel) a oznámil plány na legalizaci dvou čtvrtí v obci Šilo (Shilo).

Čtvrti v Švut Ráchel a Šilu byly postaveny s pomocí izraelské vlády, ale bez povolení izraelského ministerstva obrany, které Judeu a Samaří od osvobození v roce 1967 spravuje. V nadcházejících týdnech se očekává plán legalizace třetí takovéto čtvrti v Šilu.

Abed Rabo uvedl, že Izrael pokračuje v budování v osídleních, „tak aby mohl zřídit na Západním břehu a v Jeruzalémě stát pro osadníky a ne pro Palestince.“

Izrael chce „připravit novou mapu“ Judeje a Samaří, kterou by „uvalil na Palestince a svět,“ a to „ve chvíli, kdy Palestinci usilují o vyjednané řešení na základě mezinárodní legitimity,“ prohlásil.

Abed Rabo obvinění vznesl přesto, že vysocí představitelé OOP oznámili, že Izrael dal během nedávných přípravných jednání v Jordánsku najevo úmysl ponechat si jen 6 až 9 % Judeje a Samaří a východní část Jeruzaléma.

Judea a Samaří jsou rozdělené do tří sektorů, přičemž jen Sektor C, v němž žijí pouhá 4 % palestinských Arabů, je pod plnou izraelskou kontrolou. Sektory A a B jsou součástí Palestinské správy – pod plnou kontrolou Palestinské správy, resp. pod sdílenou civilní kontrolou autonomie a bezpečnostní kontrolou Izraele.

Jásir Abed Rabo také prohlásil, že Izrael naléhá, aby Egypt převzal kontrolu nad Pásmem Gazy a došlo tak k jeho oddělení od území autonomie v Judeji a Samaří. Vláda v Jeruzalémě nicméně toto tvrzení popřela a Káhira sdělila, že nemá zájem Gazu spravovat.

Izraelští představitelé obviňují představitele Palestinské správy, že využívají stále se prodlužující seznam předběžných podmínek, o nichž ví, že jsou pro Izrael nepřijatelné, jako důvod k odkládání jednání.

Arabská autonomní vláda v Ramalláhu trvá na tom, aby Izrael přijal nehajitelné hranice příměří z let 1949 až 1967 jako budoucí hranice Palestinského státu, zmrazil veškerou výstavbu na „sporných územích“ (včetně východní části izraelského hlavního města Jeruzaléma) a propustil z věznic všechny arabské teroristy.

Izraelští představitelé argumentují tím, že Palestinská správa ignorovala 10měsíční izraelské moratorium na výstavbu v Judeji a Samaří a reagovala na něj pouze vznesením dalších požadavků a následně dokonce snahou o jednostranné uznání státnosti na půdě OSN v září 2011.

Tento jednostranný krok je porušením Dohod z Osla z roku 1993, na jejichž základě Palestinská správy existuje a které žádají jednání bez předběžných podmínek.

 sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku PA: Israel Creating ‚Settler State‘.