Turecko připouští anexi severu Kypru, součásti Evropské unie

Ohodnoťte článek

Pokud by definitivně neuspěla jednání o vyřešení vztahů mezi severní a jižní částí Kypru, nevylučuje Turecko anexi severu ostrova. Prohlásil to předevčírem v rozhovoru pro noviny Kibris (Kypr) turecký ministr pro záležitosti Evropské unie Egemen Bağış.

Kypr je od roku 2004 součástí Evropské unie. Severní část ostrova v roce 1974 v reakci na prořecký státní převrat okupovalo Turecko a vytvořilo na ní mezinárodně neuznávanou Severokyperskou tureckou republiku, která je však fakticky součástí Turecka.

Za legitimní vládu Kypru je mezinárodně uznávána vláda řecké části ostrova.

Ministr Bağış v rozhovoru prohlásil, že Turecko podpoří jakoukoliv dohodu mezi tureckou a řeckou komunitou na Kypru, která bude dosažena v rámci probíhajících jednání. Podle ministra by výsledkem jednání mohlo být jak spojení obou částí ostrova, tak i „vznik dvou nezávislých států“ anebo anexe severu ostrova Tureckem. Vysoký turecký představitel tak opět odmítl uznávat svrchovanost celého Kypru a otevřeně pracuje s možností, že Turecko anektuje část území Evropské unie.

Ministrovo prohlášení jako „zcela nepřijatelné“ a „mimořádně nešťastné“ ihned odsoudil ministr mládeže a sportu Severokyperské turecké republiky Özkan Yorgancıoğlu.

Türkiye’ye bağlanabilir – celý článek na webu Kibris Gazetesi (turecky)