Izrael po dobu Pesachu omezil vstup z arabské autonomie své území

Ohodnoťte článek

COGAT - Koordinátor vládních aktivit na Územích
COGAT – Koordinátor vládních aktivit na Územích

Mluvčí Izraelských obranných sil včera oznámil, že na základě rozhodnutí ministra obrany Ehuda Baraka Izrael omezuje po dobu svátku Pesach přístup z území Palestinské autonomie v Judeji a Samaří. Uzávěra začala včera ve 23:59 izraelského času a skončí po Pesachu v sobotu večer ve 23:59 s přihlédnutím k aktuální bezpečnostní situaci.

Podle oznámení bude během uzávěry vstup z arabského autonomního území na izraelské území možný se souhlasem Civilní správy (המנהל האזרחי) z humanitárních a zdravotních důvodů a z důvodů dalších výjimek.

Judea a Samaří, které byly Izraelem osvobozeny z pod jordánské okupace při Šestidenní válce v roce 1967, nebyly Izraelem formálně anektovány a jsou stále pod správou izraelského ministerstva obrany, které pro účely správy vytvořilo úřad Koordinátora vládních aktivit na Územích, jehož součástí je i Civilní správa.

Oznámení o uzávěře vstupu z arabských autonomních území následuje po oznámení, že Izraelské obranné síly byly na základě rozhodnutí velení uvedeny do stavu nejvyšší pohotovosti. Rozhodnutí o pohotovosti bylo vydáno v reakci včerejší odpálení dvou raket typu Grad z Egypta na jihoizraelské letovisko Ejlat, kam během svátku přijíždějí tisíce návštěvníků.

Už minulý týden náčelník generálního štábu Beny Ganc (Benny Gantz) zrušil letitou izraelskou tradici a nepovolil během Pesachu rozsáhlé vycházky s tím, že Izraelské obranné síly zůstanou i během svátku „v plné síle.“

Ganc včera varoval, že Izrael je schopen najít dostihnout každého teroristu, zapojeného do bombových útoků na izraelské cíle v zahraničí.

V projevu na slavnostním ocenění vynikajících důstojníků Ganc řekl: „Známe zdroj těchto útoků. Tito teroristé musí vědět, že izraelská dlouhá paže nakonec dostihne každého, kdo si přeje škodit izraelským civilistů a židovskému lidu, ať už je v Gaze, Libanonu nebo jinde.“

Ganc uvedl, že noční raketový útok na letovisko Ejlat na pobřeží Rudého moře byl proveden teroristickými skupinami, operujícími na Sinajském poloostrově a Izrael útok považuje za „závažný.“

„Kdokoliv nás zkouší, ať už zblízka nebo zdaleka, zjistí, že čelí silné a chytré armádě, připravené bránit Izrael a porazit naše nepřátele,“ dodal.

mbs


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku IDF Imposes Closure on PA-Controlled Areas.