Izrael slaví 64. výročí založení státu

Ohodnoťte článek

Včera večer skončil Den památky na padlé a oběti teroru a začala oslava dne nezávislosti.

Oslavy začínají tradičním ceremoniálem na Herzelově hoře v Jeruzalémě. Hlavním řečníkem byl předseda Knessetu Reuben Rivlin. Rivlin zahájil svůj projev zmínkou o vnějším  ohrožení Izraele, ale ve svém projevu se soustředil na ty, koho nazval vnitřním nepřítelem, který ohrožuje izraelskou budoucnosti. Nazval je „extrémisty“ a zéloty ze všech směrů politické mapy.

„Boj proti těm, kteří zapalují mešity není bojem mezi levicí a osadníky,  ale je to boj proti zélotům.

„Boj proti těm, kteří plivou na osmileté děvčátko  není bojem mezi sekulárními a ortodoxními, ale boj proti okrajovým extrémistům.

Boj proti těm, kteří se spojují s našimi největšími nepřáteli a delegitimizují právo Izraele na existenci není bojem proti mezi levicí a pravicí anebo mezi Židy a Araby, ale bojem proti zélotům. Boj proti těm, kteří vidí zpěv žen v armádě jako „skutek kterému je povinnost se vyhnout, anebo raději zemřít, není bojem mezi sekulárním sionismem a náboženským sionismem, ale je to boj proti zélotům – fanatikům.

Rivlin řekl, že se neobává obyvatel Itamaru anebo Migronu, kteří „jsou naplněni láskou k zemi Izraele a milují ji“, ani se neobává těch, kteří jsou proti osadám ale bojí se těch, kteří ve jménu „své spravedlnosti“ jsou ochotni přestoupit zákon a bojí se těch, kteří nemají zábrany před likvidací „třetího chrámu“ (zde používá přirovnání,  podle nějž je třetím chrámem  stát Izrael).

hm