Izrael žádá spravedlnost pro židovské uprchlíky

Ohodnoťte článek

Dany Ajalon, náměstek ministra zahraničí Izraele
Dany Ajalon, náměstek ministra zahraničí Izraele

Po vyhlášení státu Izrael v roce 1948 mnoho arabských zemí vypovědělo své židovské občany a zabavilo jejich majetek a tak je přinutilo se stát uprchlíky a odejít do Izraele.

Představitelé Ministerstva zahraničí sdělili, že 850,000 židovských uprchlíků přišlo o své majetky v hodnotách miliard dolarů a byli tak  přinuceni začít  nový život v Izraeli pouze s tím, co měli ve svých příručních zavazadlech.

Mluvčí Ministerstva dále zdůraznil, že zatímco v arabských státech přetrvává statut „palestinských uprchlíků“, kteří žijí na okraji společnosti a jsou po generace obětí porušování mezinárodního práva,  nikdo nehovoří o právu pro židovské uprchlíky, kteří byli přinuceni země svého původu opustit s téměř holýma rukama.

Podle mezinárodního práva mají státy, které přijaly uprchlíky, za povinnost normalizovat a „nacionalizovat“ status uprchlíků, kteří přišli do země. Toto arabské státy odmítly a přinutily mezinárodní organizace investovat miliardy dolarů na udržování statutu „Palestinců“ jako uprchlíků v  arabských zemích.

Skutečně jediní Palestinci mají svojí vlastní agenturu pro uprchlíky v rámci OSN – UNRWA – přičemž všichni ostatní uprchlíci na celém světě takovou organizaci nemají.

Na úterní konferenci o židovských uprchlících náměstek ministra zahraničí Izraele Dany Ajalon (Danny Ayalon) uvedl, že Arabská liga musí přijmout historickou zodpovědnost za vznik židovských uprchlíků a také za to, že nezměnila status „Palestinců“ jako uprchlíků v jejich zemích. Ajalon zdůraznil, že toto téma bude předmětem jednání během jakýchkoli setkání a mírových rozhovorů mezi Izraelem a Palestinskou autonomií.

  hm


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israel to Demand Justice for Jewish Refugees.

3 komentáře u „Izrael žádá spravedlnost pro židovské uprchlíky“

Komentáře nejsou povoleny.