Šaul Mofaz: Dal bych Palestincům 100 % území, které chtějí

Ohodnoťte článek

Šaul Mofaz
Šaul Mofaz

Nově zvolený předseda strany Kadima a vůdce izraelské opozice Šaul Mofaz (Shaul Mofaz) novinám The New York Times sdělil, že pokud by se stal izraelským premiérem „vyhověl by 100 % územních požadavků Palestinců.“

„Mám v úmyslu vystřídat Netanjahua. Nevstoupím do jeho vlády,“ prohlásil 63letý Mofaz.

Šaul Mofaz uvedl, že je přesvědčen, že by si Izrael měl ponechat hlavní bloky osídlení v Judeji a Samaří, ale namísto nich by Palestinské správě dal stejnou rozlohu území z území Státu Izrael. Dodal, že věří, že je možné dohody o hranicích a bezpečnosti dosáhnout do roka.

Na otázku ohledně židovských obyvatel Judeje a Samaří, kteří žijí v obcích, které by chtěl předat Palestinské správě, Mofaz odpověděl: „Pokud by jim byly nabídnuty správné pobídky, opustili by své domovy. Ty, kteří by tak neučinili, bychom museli evakuovat.“

Defying an Image With a Tilt to the Left – rozhovor Šaula Mofaze na webu The New York Times (anglicky)

Poslanec Národní jednoty (Ichud Leumi) Uri Ariel k tomu uvedl: „Navrhuje, aby Palestincům bylo dáno 100 % území s (územními) výměnami, a aby ti Židé, kteří neodejdou dobrovolně, byli evakuování silou. To je divoce radikální program, který podkopává naši bezpečnost a přivede Stát Izrael do století trvajícího konfliktu namísto století míru. Mofaz by si měl najít jiný způsob, jak se pokusit získat popularitu pro svoji (upadající) stranu bez podkopávání bezpečnosti Izraele.“

Předseda Rady židovských obcí Judeje a Samaří (Rady Ješa) Dany Dajan (Danny Dayan) uvedl: „Člověk, který dá Palestincům 100 % toho, co požadují v územní mocenské hře, a vysídlí desítky tisíc Izraelců není způsobilý být předsedou vlády Izraele.“ „Ale nemějte obavy, Kadima nebude vybrána, aby znovu vedla tento národ,“ dodal.

Kadima je v současnosti s 28 poslaneckými mandáty nejsilnější izraelskou parlamentní stranou. Poslední průzkumy ale ukazují, že pokud by se volby konaly nyní, strana by získala jen mezi 12 až 15 mandáty. Příčinou Mofazových extrémistických názorů, včetně výpadů proti charedim, může být podle některých zdrojů snaha získat pro Kadimu levicové voliče.

Mofazova předchůdkyně v čele Kadimy Cipi Livni (Tzipi Livni) nicméně nebyla schopna sestavit vládní koalici ani se současnými 28 mandáty – takže vládu nakonec sestavil předseda ve volbách až druhé strany Likud, současný premiér Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu).

Likud, který má 27 mandátů v Knesetu, by podle současných průzkumů ve volbách získal křesel 32. I další pravicové strany by podle průzkumů posílily.

sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Mofaz: Give the Palestinians 100% of Yesha.

13 komentářů u „Šaul Mofaz: Dal bych Palestincům 100 % území, které chtějí“

 1. bravo, to je jediná naděje pro všechny obyvatele tohoto území bez ohledu na národnost a náboženství, snad tento postoj mezi politiky převáží

  1. Vsadím se o co chcete, že kdyby palestinci dostali veškeré sporné území včetně východního Jeruzaléma, konflikt by neskončil. Oni sice stále tvrdí, že je to jediná překážka míru, ale jaký cíl motivuje Araby do sporů s Izraelem je dobře známo. From the river to the sea….

 2. Konečně jasný program, za což jsem panu Mofazovi vděčen, i když zřejmě politicky neprůchodný. Naproti tomu Benjamin Netanjahu podporuje nerozdělený Jeruzalém a osídlovací proces na Západním břehu, ale potom se vysloví, že chce dohodu s Palestinci a vytvoření palestinského státu, protože si nepřeje binacionální stát. To je protiklad, takže prakticky bude po čase zjištěno, že idea palestinského státu je mrtvá. Potom zůstanou jen dvě možnosti: udržovat status quo, dokud to půjde, a nebo skončit v jednom státě s polovinou a časem s většinou palestinského obyvatelstva.

 3. Důležité je si uvědomit, co je to vlastně „území, které Palestinci chtějí“. Nejde totiž pouze o tzv. Západní břeh , ale o celé původní území britského mandátu Palestina. Kdyby jim tedy (nedej B-že) byla předána Judea a Samaří, mír nenastane, protože budou dál pokračovat v krvavém boji o „celou Palestinu“. Pane Mofazi, kam evakuujete 6 miliónů Židů?

  1. vy jste snad palestinský mluvčí, že víte, co chtějí, chtějí hranice z roku 1967 nebo aspoň stejně velké území a to je v pořádku. A pravdu má Miloš, pokud Izraelci tam nechtějí žít dnes ale i za sto let, pak musí jít touto cestou, tedy vrátit území, Dvounárodnostní stát by byl taky možný, ale patrně až v příštích generacích, protože dnes je nahromaděno příliš mnoho zášti. Dvounárodností stát je pravděpodobným řešení v řádu sta a více let.

   1. Mluvím snad jako palestinský mluvčí? 🙂 Ono stačí číst a poslouchat prohlášení palestinských představitelů …. Proč vůbec zmiňovat dvojnárodnostní stát, když to je v současnosti (a jak správně píšete minimálně v příštích 100, 200 letech) naprosto mimo realitu?

 4. Palestinci jsou pod vlivem okolních států,z nichž některé se snažily Izrael zničit,a jiné o tom mluví.Sebelepší dohoda se dá porušit.Tento nápad by nezajistil mír.

 5. Tohle už asi každý zná, ale dávám to sem pro připomínku, jak je to doopravdy:
  Citace od zdroje:
  „Žádný palestinský národ neexistuje. Vytvoření palestinského státu je pouze prostředkem pokračování našeho boje proti státu Izrael za naši arabskou jednotu. Ve skutečnosti dnes není žádný rozdíl mezi Jordánci, Palestinci, Syřany a Libanonci. O palestinském lidu mluvíme dnes pouze z politických a taktických důvodů, protože národní zájmy Arabů vyžadují, abychom jako účinný prostředek boje proti sionismu vyzvedli existenci zvláštního ‚palestinského národa‘.
  Jordánsko jako suverénní stát s definovanými hranicemi nemůže uplatňovat nároky na Haifu a Jaffu. Jako Palestinec si však mohu nepochybně nárokovat Haifu, Jaffu, Beer-ševu i Jeruzalém. Jakmile jednou prosadíme naše právo na celou Palestinu, nebudeme váhat ani minutu a spojíme ji s Jordánskem.“
  Výrok Zahíra Músejna, člena výkonného výboru PLO v rozhovoru poskytnutém holandským novinám Trau, 31. 3. 1977

Komentáře nejsou povoleny.