Turecko patrně otevře pravoslavnou teologickou fakultu

Ohodnoťte článek

pravoslavný patriarcha Konstantinopole Bartoloměj I.
pravoslavný patriarcha Konstantinopole Bartoloměj I.

Istanbul. Řecká tisková agentura Romfea.gr přinesla zprávu, že turecký premiér Erdogan oznámil, že dojde k opětovnému otevření teologické fakulty řecké pravoslavné církve na ostrově Chalki. Zprávu převzala také italská katolická agentura SIR a uvádí, že turecký premiér se takto vyslovil během neformálního setkání s americkým prezidentem Obamou na summitu o jaderné bezpečnosti, který se konal v minulých dnech v Seoulu. Podle řecké agentury Romfea americký prezident v této souvislosti vyslovil uznání tureckému premiérovi „za přínos k obraně náboženských menšin“.

Minulý pátek pak tuto zprávu potvrdila další řecká agentura (amen.gr) referující o setkání ekumenického patriarchy s bývalým řeckým premiérem Papandreouem, nynějším předsedou Socialistické internacionály. Bartoloměj I. při té příležitosti agentuře potvrdil, že „několik zbývajících překážek otevření fakulty odstraní revize turecké ústavy, která by měla být dokončena do konce tohoto roku“.

Existuje tedy oprávněná naděje, že v roce 2013 bude moci dojít k otevření této jediné teologické fakulty řeckého pravoslaví v Turecku, která byla uzavřena v roce 1971 po rozhodnutí tureckého Ústavního soudu týkajícího se předpisů o soukromém školství. Tato fakulta řeckého pravoslaví byla založena v 19. století a studoval na ní mimo jiné i nynější ekumenický patriarcha Bartoloměj I. Právě ten v posledních letech usiluje o podporu u mezinárodního společenství za její opětovné otevření.

(mig)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Turecko patrně otevře pravoslavnou teologickou fakultu.