Izrael převzal od Německa novou ponorku, schopnou nést rakety s jadernou hlavicí (+ video)

Ohodnoťte článek

izraelská ponorka třídy Dolphin
izraelská ponorka třídy Dolphin

Izraelské obranné síly minulý čtvrtek převzaly čtvrtou ponorku třídy Delfín (Dolphin, דולפין), která začala pod jménem Tanin (Krokodýl, תנין) službu v Izraelském námořnictvu. Ke slavnostnímu předání v německé loděnici v Kielu dochází v době, kdy se Izrael snaží vybudovat námořní odstrašující sílu.

Velitel Izraelského námořnictva kontradmirál Ram Rutberg (רם רוטברג, též psáno Ram Rothberg) při této příležitosti uvedl: „Spouštíme dnes Tanin, čtvrtou ponorku Izraele. Tato schopnost je pro Stát Izrael velmi velmi důležitá. Především na technologické schopnosti a také na schopnosti lidí, velitelů a bojovníků, závisí to, abychom využili maximum schopností tohoto plavidla k míru pro Stát Izrael.“

Ředitel odboru Ministerstva obrany, generálmajor (v záloze) Udi Šani (Udi Shani) dodal: „Musím vzdát čest vládě Německa a celému Německu za skutečně rozsáhlou pomoc, kterou nám poskytlo v tomto a dalších projektech.“

Některé zprávy tvrdí, že Izrael upravil 650mm odpalovací trubice Delfínů tak, aby umožňovaly vypuštění raket, které by mohly mít jaderné hlavice. Takové rakety by Izrael – který zachovává politiku nejednoznačnosti ohledně toho, zda má jaderné zbraně – možnost zachovat si odstrašující schopnost provést odvetný úder.

Nový Delfín má také nejmodernější pohonné systémy a další technologická vylepšení, která umožňují provádět podvodní činnost déle, než dokáže většina jeho soupeřů.

Izraelská posádka nové ponorky, která byla cvičena na izraelských a německých zařízeních, nyní zahajuje sérii zátěžových testů systémů Delfína v reálném provozu. Předpokládá se, že ponorka připluje do Izraele a bude zařazena do operační služby počátkem roku 2013.

Delfíny, vycházející z německé ponorky A212, váží 1.900 tun a mají 10 odpalovačů torpéd.

Izrael již od Německa za dotovanou cenu koupil 5 ponorek třídy Delfín a má právo opce na šestou.

„Tato šestá ponorka, o níž hovoříme, je možností, ohledně níž se bude muset Izrael ještě rozhodnout, v rámci pokračování dohody o výrobě čtvrté a páté ponorky,“ uvedl bezpečnostní představitel izraelského ministerstva obrany.

„Její systémy nám umožní zůstat pod vodou dva týdny bez vynoření, takřka stejně jako u jaderných miniponorek, a to bez hluku, který jaderná ponorka vydává a který ohrožuje její přežití,“ dodal.

Nákup další, zmodernizované ponorky třídy Delfín, je součástí snahy ministra obrany Ehuda Baraka prosadit strategické systémy, které by Izraeli umožnili nasadit síly v „třetí oblasti“ – v Perském zálivu.

   sc


Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku IDF Launches New Submarine, a Possible Second Strike Weapon.