Izrael zůstane i nadále nepřítelem, říká vůdce syrské opozice

Ohodnoťte článek

údajný sekulární sunita Burhan Ghaliún a televizní islamitický kazatel Júsef al-Karadaví
údajný sekulární sunita Burhan Ghaliún a televizní islamitický kazatel Júsef al-Karadaví

Ať už se Assad u moci udrží nebo bude nahrazen, Izraeli je souzeno být nadále nepřátelským státem. Syrští rebelové totiž trvají na tom, že i po očekávaném pádu syrského prezidenta Bašára Assada (Bashar Assad), zůstane Izrael nepřítelem.

Syrský opoziční představitel Burhan Ghaliún (Burhan Ghalioun, برهان غليون) v sobotu saúdskoarabským novinám řekl, že Izrael je „hlavním nepřítelem syrské revoluce“ a obvinil Jeruzalém, že je Assadovým „nejsilnějším spojencem.“

Burhan Ghaliún přitom není bezvýznamnou osobou. Minulé úterý byl znovuzvolen do čela exilové Syrské národní rady (Syrian National Council, المجلس الوطني السوري). Po kritice ze strany některých svých odpůrců po dvou dnech oznámil, že podá demisi, jakmile se „volbami nebo konsensem“ najde jeho nástupce.

V prosinci 2011 Ghalún sliboval, že pokud se opozici podaří chopit se moci, ukončí Sýrie spojenectví s Íránem a zastaví dodávky zbraní Hizballáhu a Hamasu. Současně dodal, že Sýrie bude nadále usilovat o Golanské výšiny, které ztratila v Šestidenní válce v roce 1967, avšak nikoliv vojenskou cestou, ale jednáním.