Prezident Evropského židovského kongresu hledal u českého premiéra podporu pro zákaz řecké krajně pravicové strany

Ohodnoťte článek

Zlatý úsvit
znak řecké politické strany Zlatý úsvit

Prezident Evropského židovského kongresu (European Jewish Congress) Moše Kantor (Moshe Kantor, Моше Кантор) včera při setkání v Praze požádal předsedu vlády České republiky Petra Nečase o podporu „naléhavých opatření“ na ochranu evropských židovských komunit před antisemitismem, růstem moci krajní pravice a zločiny z nenávisti. Informaci přinesla agentura AP.

Kantor premiéra požádal o pomoc při prosazování plánu mezi dalšími vysokými evropskými představiteli.

Předseda EJC vyjádřil obavu z nedávného volebního úspěchu řecké krajně pravicové strany Zlatý úsvit (Χρυσή Αυγή), která svoji kampaň vedla ve velmi ostrém protipřistěhovaleckém duchu. „Politický růst Zlatého úsvitu může vyvolat otřesy po celé Evropě,“ uvedl a dodal, že evropští představitelé musejí „zakázat a ostrakizovat jakékoliv politiky a politické strany, kteří káží nenávist a násilí.“ Vystupování řeckého Zlatého úsvitu už svojí nenávistností překročilo hranici prostoru, kde platí svoboda slova, uvedl Kantor.

Moše Kantor se chce v dohledné době sejít s Vysokou komisařkou Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnost Catherine Ashton a předsedou španělské vlády Marianem Rajoyem. ECJ před několika týdny, ještě před francouzskými prezidentskými volbami, jednal i s Francoisem Hollandem.

„Musíme být aktivní. Jinak bychom byli v ostudné situaci, protože problém vidíme, ale nic neděláme. A proto jsme zde,“ uvedl Kantor v rozhovor pro AP v Praze.