Elie Wiesel vrací maďarské státní vyznamenání

Elie Wiesel vrací maďarské státní vyznamenání 5.00/5 (100.00%) 2 ohodnocení

Laureát Nobelovy ceny Elie Wiesel vrací maďarské státní vyznamenání, jako odpověď na to, že  se představitelé vlády zúčastnili ceremoniálu na počest  nacisty a člena strany Šípových křížů.

Elie Wiesel obdržel maďarské státní vyznamenání od maďarské vlády v roce 2004.

Ili Wiesel (83) je přeživši Shoa a jeho rodina zahynula v Osvětimi, kam byla poslána maďarskými nacisty. On sám přežil válku v Osvětimi, Buně a Buchenwaldu, po té žil ve Francii odkud odjel do USA. Během svého života napsal 57 knih, z nichž nejslavnější je Noc, popisující jeho zážitky z táborů.

V dopise adresovaném předsedovi maďarského parlamentu Laszlo Koverovi, publikovaném v maďarské MTI agentuře v pondělí kritizoval Wiesel maďarskou vládu za účast na obnoveném pohřbu maďarského lidového  spisovatele  Jozsefa Nyiro

„Jsem hluboce otřesen a rozhořčen, když jsem se dozvěděl, že jste se zúčastnil spolu s ministrem kultury Gézoi Szocs a předsedou ultrapravicové strany Jobbik Gaborem Vona, ceremoniálu v Rumunsku na počest Jozsefa  Nyiro, člena Národně socialistické strany  Šípových křížů“. Cituje agentura Wiesela. Wiesel také vyjádřil svoje zděšení nad tím že se Kover účastnil ceremoniálu, kde byl vyzdvihována a chválena fašistická idelogie  řežimů Hortyho a Szalasiho.

Wiesel byl vyznamenán  Maďarským záslužným křížem prezidentem Ferencem Madlem v roce 2004.

V interview agentuře Associated Press řekl, že dopis předsedovi parlamentu  byl vyjádřením  odporu k tomu, že se tento maďarský představitel účastnil ceremoniálu 27.května na počest Nyira což je nehorázné.

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Wiesel Returns Hungarian Government Award

hm

Jedna myšlenka na “Elie Wiesel vrací maďarské státní vyznamenání”

Komentáře nejsou povoleny.