Izrael zvyšuje minimální věk k uzavření manželství

Ohodnoťte článek

svatba (ilustrační foto)
svatba (ilustrační foto)

Kneset v prvním čtení přijal zákon, který zvyšuje minimální věk pro vstup do manželství na 18 let věku. Zákon ještě musí projít druhým a třetím čtením.

Předkladatel zákona poslanec Dov Chenin (Dov Henin) z krajně levicové strany Chadaš (Hadash) výsledek hlasování uvítal: „Kneset vysílá důležité poselství v rámci ochrany nezletilých.“

„Omezení manželství na věk (minimálně) 18 let je nezbytné k ochraně mladých mužů a především mladých žen před vnucenými manželstvími, která v mnoha případech poškozují fyzické a emoční zdraví,“ pokračoval. Brzká, vynucená manželství také představují „zásah do práva (mladistvých) na rozvoj, na vzdělání a do jejich schopnosti zapojit se do pracovního procesu,“ dodal.

V současnosti je v Izraeli nejnižším věkem ke vstupu do manželství 17 let. Nový zákon uvede izraelské právo do souladu s mezinárodními dohodami, které prohlašují každého člověka mladšího 18 let za dítě.

Zákon současně umožňuje soudům udělit výjimku a souhlas ke sňatku v případech, kdy manželství bude v nejlepším zájmu nezletilého, jemuž bude alespoň 16 let.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Bill Raising Marriage Age Passes First Vote.