Rusko připravuje vyslání válečných lodí do Sýrie

Ohodnoťte článek

loď Nikolaj Filčenkov v Sevastopolu
loď Nikolaj Filčenkov v Sevastopolu

Rusko v očekávání eskalace občanské války v Sýrii připravuje vyslání velkých výsadkových lodí Nikolaj Filčenkov (Николай Фильченков) a Cézar Kunikov (Цезарь Куников) do Sýrie, kde mají „v případě potřeby“ plnit úkoly „na ochranu bezpečnosti ruských občanů a infrastruktury bodu materiálně-technického zabezpečení námořnictva v syrském přístavu Tartus.“ Zprávu dnes přinesla ruská tisková agentura Interfax s odvoláním na hlavní štáb ruského námořnictva.

Situace v Sýrii je stále značně napjatá a pokračují boje mezi povstalci a silami prezidenta Assada.

Francie minulý týden vyzvala Radu bezpečnosti OSN, aby schválila použití „veškerých potřebných prostředků“ k ukončení bojů v Sýrii. Toto prohlášení je považováno za dosud nejsilnější výzvu k zahraniční vojenské intervenci proti Assadovi.

Analytici upozorňují, že v případě západní intervence v Sýrii by současná občanská válka mohla vyústit ve „válku v zastoupení“, kdy by proti sobě bojovaly síly podporované politicky a vojensky Západem a síly, které by stejně tak podporovalo Rusko.

Ministryně zahraničí USA Hillary Clinton minulý týden obvinila Rusko, že dodává Assadovi útočné vrtulníky. Následně však ministerstvo zahraničí USA couvlo a připustilo, že se jednalo o syrské stroje, které byly v Rusku modernizovány a vracely se zpět.

Naopak ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov ve středu během návštěvy Teheránu obvinil USA z vyzbrojování syrské opozice. USA toto obvinění odmítají, nicméně je všeobecně známo, že peníze na zbraně syrské opozici poskytují sunitské monarchie z oblasti Perského zálivu, které jsou spojenci USA.