Berlínská Židovská nemocnice přestala provádět obřízky

Ohodnoťte článek

Židovská nemocnice Berlín
Židovská nemocnice Berlín

V reakci na rozhodnutí německého soudu, že obřízka nezletilých chlapců je ublížením na zdraví, přestala Židovská nemocnice v Berlíně (Jüdische Krankenhaus Berlin) obřízky z náboženských důvodů provádět.

Ročně nemocnice provedla z náboženských důvodů přibližně 100 a z důvodů lékařských přibližně 200 obřízek.

„Přerušujeme provádění obřízek (z náboženských důvodů), dokud se nevyjasní právní stanovisko,“ uvedl primář interny Židovské nemocnice Dr. Kristof Graf. „Obřízky jsme před rozhodnutím (soudu) prováděli pravidelně, ale nyní nemáme právní volnost v tom pokračovat.“

Rozhodnutí soudu vyvolalo v židovské komunitě pozdvižení, protože židovské právo vyžaduje obřízku chlapců krátce po jejich narození a jedná se o jednu z nejsvatějších židovských náboženských tradic, která se datuje až k praotci Abrahámovi.

Ředitel Ústřední rady Židů v Německu Dieter Graumann v sobotním vydání německého časopisu Focus vysvětloval: „Obřízka je z hlediska židovské víry naprosto zásadní a nelze o ní vyjednávat.“

Prezident Evropského židovského kongresu Moše Kantor (Moshe Kantor) označil soudní rozhodnutí za „netolerovatelný zásah do existujících náboženských zvyků.“ „Po nedávných snahách zakázat šechitu (židovskou košer porážku) v různých částech Evropy, se cílem stala další židovská náboženská praktika. Pokud by tyto pokusy uspěly, mohly by se rychle rozšířit do dalších částí Evropy a závažně zasáhnout do židovského života na kontinentu,“ uvedl Kantor.

„Budeme doufat, že v Německu, kde je ve všech oblastech vysoká citlivost k takovýmto svobodám, bude umožněno židovskému životu rozvíjet se bez omezení. Doufáme a vyzýváme německou vládu, aby využila své pravomoci a zaujala jasný postoj proti tomuto rozsudku a v souladu s německou ústavou, která garantuje náboženskou svobodu.“

Obřízka chlapců z nemedicínských důvodů je často prováděna také u muslimů, kteří se také přidali k protestům proti rozhodnutí soudu. Ústřední řada muslimů v Německu údajně zvažuje napadnout rozhodnutí soudu u vyšší instance.

Rozhodnutí soudu kritizovali i někteří křesťané, kteří v rozsudku spatřují nepatřičné vměšování státu do náboženské autonomie.

Zdá se nicméně, že problém s právním povolením obřízek v Německu by mohl být v dohledné době vyřešen.

Spolkový ministr zahraničí Guido Westerwelle v pátek na svém Twitteru napsal: „Rozhodnutí o obřízkách vyvolalo na mezinárodní úrovni roztrpčení. Musíme jasně říci: náboženské tradice jsou v Německu chráněny.“ Westerwelle je členem Svobodné německé strany (FDP), která je členem vládní koalice a deklarovala, že podpoří zákon, který umožní další legální provádění obřízek chlapců z náboženských důvodů.

Jedna myšlenka na “Berlínská Židovská nemocnice přestala provádět obřízky”

  1. Dovážet německé zboží je ohrožením bezpečnosti a zdraví dovozců. Vnímat německou kulturu je trvalým poškozením smyslu pro dobrý vkus. Tak jsem rozhodl – až do odvolání. 🙁

Komentáře nejsou povoleny.