Hamas brání Arabům z Gazy léčit se v Izraeli

Ohodnoťte článek

Hamas

Během posledních více než 2 týdnů došlo k poklesu počtu žádostí o koordinaci léčby obyvatel v Gazy v Izraeli. Minulý týden žádosti zcela ustaly. Vyplývá to ze statistických údajů, které předevčírem zveřejnil izraelský Koordinátor vládních aktivit na Územích (tj. v Judeji, Samaří a Gaze; COGAT, תיאום פעולות הממשלה בשטחים).

Důvodem poklesu je spor mezi Hamasem (Hnutím islámského odporu), který kontroluje Gazu, a jeho rivalem Fatáhem, který kontroluje území Palestinské správy v Judeji a Samaří.

Podle údajů letos v lednu přijelo z Gazy do Izraele z důvodu léčby 1.685 pacientů. V březnu číslo pokleslo na 1.447 a během prvních tří týdnů července přijelo do Izraele už jen 719 pacientů. Od minulé středy už žádná žádost nepřišla.

Představitelé COGAT, překvapení poklesem počtu žádostí o povolení příjezdu k lékařskému ošetření z Gazy do Izraele, věc konzultovali s představiteli ministerstva zdravotnictví Palestinské správy v Ramalláhu, které jim sdělilo, že převozu pacientů do nemocnic v Izraeli brání Hamas.

Major Avi Moše (Avi Moshe), představitele COGAT na hraničním přechodu Erez mezi Izraelem a Gazou, uvedl: „Důvodem je zřejmě vnitřní palestinský boj mezi Hamasem a představiteli Palestinské správy. Nejsme svědky takových věcí poprvé. Před třemi roky jsme také zažili podobné období z vnitřních palestinských příčin. Nicméně během několika týdnů obě strany své spory vyřešily a my jsme zase dostávali žádosti o léčbu obyvatel Gazy v Izraeli.“

מיום רביעי הופסקו הבקשות לתיאום מעבר חולים מעזה – tisková zpráva COGAT (hebrejsky)

Izrael udržuje komunikační kanály s ministerstvem zdravotnictví Palestinské správy, přestože vlády nad Gazou se v roce 2007 násilně zmocnil Hamas.

Izraelští lékaři nejednou pomáhali zachraňovat životy palestinských Arabů z Gazy, kteří přijeli k léčbě do izraelských nemocnic. V jednom případě dokonce izraelská Civilní správa (המנהל האזרחי) a nemocnice Hadasa v Jeruzalémě palestinskému Arabovi léčbu i zcela uhradily.

Kromě zajišťování lékařské péče Izrael obyvatelům Gazy pomáhá také s vývozem jejich zemědělských výrobků a dokonce i nábytku do Evropy.

Civilní správa nedávno v hotelu Seasons v Netanji zorganizovala bezplatný třídenní seminář pro představitele ministerstva zemědělství Palestinské správy.

Hamas a předsedou Fatáhu vedená Palestinská správa jsou ve sporu od léta 2007, kdy se Hamas násilně zmocnil vlády v Gaze, kde zrušil koaliční vládu s Fatáhem a jeho představitele vyhnal, některé zabil. V květnu 2011 obě hnutí podepsala dohodu o usmíření, nicméně její realizace kvůli rozporům ohledně opakovaně zkrachovala.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Hamas Prevents Arabs in Gaza from Medical Treatment in Israel.