„Izrael půjde do války, pokud Hizballáh získá chemické zbraně“

Ohodnoťte článek

Avigdor Lieberman
Avigdor Lieberman

Izrael je připraven vojensky zasáhnout, pokud by se libanonskému Hizballáhu (Alláhově straně) podařilo získat chemické zbraně Bašára Assada (Bashar Assad), varoval včera v Bruselu izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman.

„Jakmile uvidíme, že Syřané předávají chemické a biologické zbraně Hizballáhu, je to pro nás kritická hranice a z našeho pohledu jasný ‘casus belli’,” prohlásil Lieberman za použití latinského termínu k označení důvodu k válce.

„Budeme jednat rozhodně a bez váhání nebo zdrženlivosti,“ dodal. „Bude to zcela jiná hra a doufáme, že to mezinárodní společenství chápe.“

Dodal, že Izrael ví, že libanonská teroristická organizace chce „získat chemické a biologické zbraně.“

Sýrie včera přiznala, že má chemické zbraně, ale uvedla, že by je použila pouze v případě vnější intervence do občanské války, která se zdá, že nakonec povede k pádu režimu prezidenta Bašára Assada.

Opoziční síly uvádějí, že Assad přesunul chemické zbraně k severní hranici navzdory oficiálním prohlášením, že Sýrie „nikdy“ nepoužije chemické zbraně na svém vlastním území.

Lieberman se účastní výročního setkání Rady Asociace EU-Izrael.

Evropská unie odmítla jeho žádost o zařazení Hizballáhu na seznam teroristických organizací. Ministr se snaží během návštěvy 10 hlavních měst členských států EU získat podporu pro označení Hizballáhu za teroristy, ale prakticky nemá šanci, protože k takovému prohlášení je nutný jednomyslný souhlas všech členských zemí. EU považuje Hizballáh navzdory jeho vojenským aktivitám za politickou stranu.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku ‘Israel Will Go to War if Hizbullah Gets Chemical Weapons’.