Izrael rozmístil systém Železná kupole u Ejlatu

Ohodnoťte článek

Železná kupole v akci
Železná kupole v akci

Izraelské obranné síly rozmístily minulý čtvrtek u rudomořského letoviska Ejlat (Eilat) protiraketový obranný systém Železná kupole (Iron Dome, כיפת ברזל).

„Baterie aktivního raketového obranného systému Železná kupole je nyní umístěna u Ejlatu v rámci svého operačního programu, který zahrnuje občasné změny rozmístění baterií,“ uvádí se v armádním prohlášení.

Raketový obranný systém Železná kupole používá radarem řízené rakety k narušování letu raket typu kaťuša s doletem 5 až 70 kilometrů.

K rozmístění systému dochází v době, kdy podél hranice roste napětí a panuje nejistota o politickém klimatu v Egyptě, kde byl nedávno zvolen prezidentem Mohamed Mursí z Muslimského bratrstva.

Představitel izraelské obrany pod podmínkou anonymity zdůraznil, že k rozmístění „nedošlo k operačních důvodů, ale kvůli přípravě a seznámení se s územím a kalibraci.“

Představitel uvedl, že systém byl na místě už od pondělí a jedná se o první případ, kdy byl rozmístěn u letoviska na jihu Izraele.

   sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israel Deploys Iron Dome System Near Eilat.