Ředitelství muzea Jad Vašem změnilo nápis, který znevažoval papeže Pia XII.

Ohodnoťte článek

Jad VaŠemJeruzalém. Ředitelství muzea Jad Vašem se dnes rozhodlo změnit text na jednom z panelů, kde byl kritizován papež Pius XII. Zprávu přinesl izraelský deník Haarec. Text, který napadal papeže a katolickou církev za to, že údajně neprotestovala proti nacismu kvůli vyhlazování Židů za druhé světové války, způsobil diplomatický incident v roce 2007.

O. Peter Gumpel SI, postulátor beatifikační kauzy Pia XII. sdělil, že „dokonce jeden z nejvýznamnějších historiků Šoá, Sir Martin Gilbert, jenž je sám židovského původu, tehdy požádal o odstranění nápisu, který znevažoval papeže“. Těsně po incidentu pak ředitel muzea Avner Shalev slíbil, že nápis bude odstraněn.

Dotyčný text hlásal, že Pius XII. neodsoudil rasismus a antisemitismus, neprotestoval proti tomu, jak nacisté nakládali se Židy a nezasáhnul, když došlo k protižidovské razii v Římě. V novém textu umístěném na jednom panelů muzea v Jad Vašem nyní podle pravdy stojí, že už v roce 1942 během Vánočního poselství papež hovořil o „stovkách tisíc lidí, kteří byli bez jakéhokoli provinění, pouze z důvodů své národní či etnické příslušnosti popraveni anebo určeni k postupnému zániku.“ Nový text zdůrazňuje vysoký počet humanitárních aktivit, které sám papež Pius XII. inicioval na záchranu Židů. Nynější Kustod Svaté země, O. Pierbattista Pizzaballa komentoval krok ředitelství muzea Jad Vašem slovy: „Je to dobrá zpráva, třebaže se Pius XII. kvůli tomu nestane náhle svatým, ale situace se tím určitě zlepšila. Nyní je tento papež prezentován jako někdo, jehož dílo je předmětem velké diskuse.“

 (mig)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Ředitelství muzea Jad Vašem změnilo nápis, který znevažoval Pia XII.

2 komentáře u „Ředitelství muzea Jad Vašem změnilo nápis, který znevažoval papeže Pia XII.“

    1. A jak si představujete takový zásah? Měl vyslat na ochranu Židů tankovou divizi kapucínů nebo výsadkářský pluk jezuitů? Nestačilo, že ve Vatikánu nalezli azyl židovští prchající?

Komentáře nejsou povoleny.