Zákaz obřízek již i v Rakousku

Ohodnoťte článek

Zemský hejtman rakouské spolkové země Vorarlbersko (Vorarlberg) Markus Wallner z Rakouské lidové strany (Österreichische Volkspartei, ÖVP) doporučil nemocnicím v jeho regionu neprovádět obřízky u chlapců z náboženských důvodů.  Toto jeho doporučení vychází ze situace, která nastala v Německu po té, kdy soud v Kolíně vydal zákaz provádět obřízky z náboženských důvodů. Tento rozsudek se ovšem netýká celého Německa, tím méně Rakouska.

Prezident Islámského společenství v Rakousku Fuad Sanac tento krok vidí jako omezení náboženské svobody. Předseda židovské obce ve Vídni Oskar Deutsch označil výrok Wallnera jako nerozumný. Wallner se ve svém doporučení opírá o rozsudek kolínského soudu, který vidí jako inspirativní pro Rakousko, které v této oblasti nemá žádné zákonné ustanovení.

Přitom nemocnice v celé oblasti Vorarlberg provádějí zhruba dvě obřízky z náboženských důvodů měsíčně. Z tohoto hlediska proto také mluvčí opoziční strany SPO Gabi Sprickler-Falschlunger označila Wallnerovo rozhodnutí za populistické, protože je zřejmé, že pokud se obřízky provádějí v nemocnicích, je zdravotní riziko minimální a proto je správné na zavedené praxi nic neměnit.

Je až neuvěřitelné, jakou rychlostí se diskuse a zákazy týkající se rituálních obřízek v německy mluvící části Evropy šíří. Také ve Švýcarsku přestaly dvě velmi renomované nemocnice provádět obřízky z náboženských důvodů. Podle rakouského tisku je až 50 % Rakušanů proti provádění obřízek z náboženských důvodů u chlapců v kojeneckém věku.