Egypt odmítl žádost USA o střelbu na íránskou loď v Suezu

Ohodnoťte článek

egyptský prezident Muhamed Mursí a nově jmenovaný ředitel Správy Suezského průplavu
egyptský prezident Muhamed Mursí a nově jmenovaný ředitel Správy Suezského průplavu

Egyptské námořnictvo nedávno odmítlo požadavek USA, aby střílelo na íránskou loď naloženou zbraněmi a směřující do Sýrie. Uvedl to v rozhovoru pro panarabskou televizi Al-Arabíja předseda Správy Suezského průplavu.

Viceadmirál Mohab Mamiš (Mohab Mamish, مهاب مميش), bývalý velitel egyptského námořnictva, vyloučil možnost jakýchkoliv vojenských operací v Suezském kanálu.

„Mým hlavním cílem od doby, kdy jsem byl jmenován 12. srpna předsedou Správy Suezského průplavu, je zabezpečit proplutí všech lodí vodní cestou,“ uvedl v sobotním rozhovoru. „Suezský kanál je úzkou vodní cestou a je nemožné, aby tam došlo k vojenským akcím.“

Mamiš také v rozhovoru se soukromou satelitní stanicí Al-Haját (Al-Hayat) potvrdil, že egyptská Nejvyšší rada ozbrojených sil byla během revoluce 25. ledna (roku 2011) proti přítomnosti lodí USA u jižního vstupu do Suezského kanálu.

Na otázku o nákladu lodí, proplouvajících Suezem, Mamiš uvedl, že jeho úřad je 24 hodin před proplutím informován o hmotnosti a povaze nákladu každé lodě.

„Správa Suezského průplavu tuto informaci ověřuje předtím, než loď dostane povolení k proplutí,“ uvedl.

Mamiše do čela Správy Suezského průplavu jmenoval nový egyptský prezident Muhamed Mursí (Mohamed Morsi) poté, kdy jej odvolal z čela egyptského námořnictva.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Egypt Rejected U.S. Demand to Fire on Iranian Ship in Suez.