Egyptský prezident provedl čistku velení bezpečnostního aparátu

Ohodnoťte článek

Mohamed Mursí při projevu na Káhirské univerzitě
Mohamed Mursí při projevu na Káhirské univerzitě

Prezident Egypta Mohamed Mursí využil útok teroristů na Sinajském poloostrově k čistce mezi vysokými mocenskými představiteli země. Odvolal z funkce guvernéra severního Sinaje, velitele zpravodajské služby a několik dalších vysoce postavených představitelů státní bezpečnosti, včetně velitele prezidentské gardy, policejního velitele Káhiry a velitele paravojenských policejních sil.

Islamistický prezident Egypta také vyzval ministra obrany Husejna Tantávího (Hussein Tantawi), aby vyměnil velitele vojenské policie.

Při útoku ozbrojenců o víkendu zahynulo 16 příslušníků egyptské pohraniční stráže.

Dosavadní velitel egyptské zpravodajské služby Murad Muváfí (Murad Muwafi) včera v egyptských novinách potvrdil, že jeho služba obdržela od Izraele varování před hraničním útokem, ale nevěřila tomu, že muslimové útočili během ramadánu na muslimy. Muváfí měl za bývalého režimu prezidenta Mubáraka na starost vztahy egyptské tajné služby s Izraelem a účastnil se jednání o propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita (Gilad Shalit) ze zajetí Hamasu. V čele služby ho nahradí jeho zástupce Mohamed Rafát Šechata (Mohamed Rafaat Shehata).

Egyptská armáda mezitím ohlásila úspěch úderu, který v bezprecedetním rozsahu během včerejška podnikla na Sinaji proti islamistickým teroristům. Leteckými údery vrtulníků Apache mělo být zabito nejméně 20 extrémistů.