Irán potvrdil účast svých Revolučních gard v bojích v Sýrii

Ohodnoťte článek

Irán veřejně potvrdil vyslání dobrovolníků z elitních Revolučních gard do bojů v Sýrii. Jejich úkolem je podpořit armádu pod vedením syrského prezidenta Bašára Assada v dlouhotrvající občanské válce. Velící generál Salar Abnoush řekl v pondělí při neveřejném projevu, že iránští dobrovolníci z elitní jednotky jsou zapojeni do války v Sýrii a to z hlediska vojenského i  kulturního. Jeho projev, který měl být neveřejný a „unikl“ prostřednictvím agentury Daneshjoo. Z projevu vyplývá, že Irán se rozhodl podpořit vojensky syrskou armádu v bojích s rebely.

Mullah Husajn Taíb (Hussein Taeb,) muž číslo dvě po ajatoláhovi Alím Chameneím (Ali Khameneim) a šéf rozvědky Revolučních gard řekl polooficiálni tiskové agentuře Fars: „Sýrie je náš spojenec a máme vůči ní odpovědnost a nesmíme nechat tohoto našeho spojence padnout.“  Tento vojenský odborník má bohaté zkušenosti s potlačováním protivládních demonstrací v Iránu v roce 2009.

Analytici dosud byli přesvědčeni, že podpora Sýrie ze strany Iránu se omezuje pouze na pomoc taktickou a finanční. Bylo také známo, že Irán školí syrské odborníky na kybernetickou válku. Iránské opoziční skupiny informují, že mezi 48 Iránci, unesenými v Sýrii na počátku měsíce,  je také vysoký  důstojník Generál Abd a-Din Huram. Huram je odpovědný za operace Revolučních gard v Azerbajdžánské oblasti Iránu. Rebelové zadržují Iránce a vyhrožují, že je popraví, pokud nebudou syrským  režimem propuštěni stovky vězňů.

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News,a to článku Iran Confirms Revolutionary Guards in Syria