Izraelci zůstávají doma: míra emigrace je na 40letém minimu

Ohodnoťte článek

Ben Gurionovo letiště
Ben Gurionovo letiště

Počet Izraelců stěhujících se z vlasti do diaspory je na 40letém minimu a řada jordim – emigrantů – se do Izraele vrací.

Izraelský Ústřední statistický úřad zveřejnil údaje za rok 2010, což je zatím poslední zpracované období. Vyplývá z nich, že do ciziny se odstěhovalo 15.600 Izraelců, což je o 300 méně než v roce 2009. Většina emigrantů je z Evropy, jen 23 % jsou Američané.

Započítají-li se noví přistěhovalci, byla čistá míra emigrace jen 5.400 osob, což je o něco málo více než v roce 2009.

Přibližně 25 % emigrantů se domů během několika měsíců až roku vrací domů a statistický úřad uvádí, že se do Izraele vracejí navzdory zprávám médií o sociálním protestním hnutí a rostoucích cenách bydlení.

Z těch, kdo se vrátili do Izraele, jich 14 % bylo v cizině déle než 6 let a 17 % žilo v diaspoře 3 až 5 let.

Od obnovení Státu Izrael v roce 1948 jej opustilo přibližně 684 tisíc Izraelců, včetně těch, kdo v zahraničí zemřeli. V současnosti podle odhadů žije v diaspoře 544 až 575 tisíc Izraelců, nepočítaje v to děti, které se v cizině narodily.

Od roku 2001 takřka plynule míra emigrace klesá, zatímco počet nových přistěhovalců je relativně stabilní s nárůstem ze Severní Ameriky.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Staying Home: Israeli Emigration at 40-Year Low.